Perakende satış hacmi yıllık yüzde 4,6 arttı

Perakende satış hacmi yıllık yüzde 4,6 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Adana Bölge Müdürlüğü tarafından, 2021 yılı Ocak ayı Perakende Satış Endeksleri değişim oranları değerlendirildi. Yapılan değerlendirmede, sabit fiyatlarla perakende satış hacminin (2015=100) 2021 yılı Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,6 arttığı bildirildi. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışlarının  yüzde 8,1, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 4,0, otomotiv yakıtı satışları yüzde 0,8 arttığı belirtildi.

Sabit fiyatlarla perakende satış hacminin 2021 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 3,4 arttığı ifade edildi. Aynı ayda gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 5,4, otomotiv yakıtı satışları yüzde 3,8 artarken, gıda, içecek ve tütün satışları ise aynı seviyede kaldığı bildirildi.

Cari fiyatlarla perakende cironun 2021 yılı Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 21,0 arttığı belirtildi. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışlarının yüzde 26,3, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 22,7, otomotiv yakıtı satışları yüzde 5,9 arttığı ifade edildi.

Cari fiyatlarla perakende cironun 2021 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 4,5 arttığı bildirildi. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışlarının yüzde 1,4, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 5,9, otomotiv yakıtı satışları yüzde 6,3 arttığı belirtildi.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER