Kırmızı Et Fiyatları Zamlandı

Ramazan ayı öncesi et fiyatları zamlandı

Ramazan ayı öncesi et fiyatları zamlandı

Kırmızı et fiyatlarındaki artış, ilçeler arasında fiyat farklarını ortaya çıkarırken vatandaşlar, özellikle yakında başlayacak Ramazan ayı öncesi tekrar bir zamla karşılaşmaktan endişeleniyor.


Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte et ürünlerine yeni zamlar gelme ihtimali endişe yaratırken, Türkiye'deki besilik hayvan sayısının azalması ve sektördeki tekelleşme gibi faktörlerin fiyatları artırdığı belirtiliyor.
İthal etin getirilmesi gibi önlemlerin fiyatları olumlu yönde etkilemediği görülürken, özellikle 450-500 TL'nin altında kıyma bulmanın güçleşmesi, tüketicilerin kırmızı ete ulaşmasını zorlaştırıyor. Anaç hayvanların kesime yönlendirilmesi ve besihanelerdeki üretimin %30'a kadar azalması da sorunun temel nedenleri arasında gösteriliyor.
Ramazan öncesinde et fiyatlarına yapılacak yeni zamların endişe kaynağı olurken, kasaplar da piyasadaki tekelleşmenin fiyat artışlarındaki rolüne dikkat çekiyor. Büyükşehirlerde, hatta aynı şehir içindeki farklı mahallelerde bile önemli fiyat farklarının görülmesi, vatandaşları düşündürüyor.
 

DİĞER HABERLER