SGK, Annelere 325 Euro Para Ödeyecek

SGK'dan 325 Euro para desteğinin detayları belli oldu

SGK çalışan annelere 325 euro bakıcı destek ödemesi yapacağı projeyle ilgili detaylar netleşiyor. Buna göre, annenin 0-36 aylık bebeği olması ve en az 30 günlük prim ödemesi olması gerekiyor.


SGK'dan 325 Euro para desteğinin detayları belli oldu

Çocuğu olan kadınların iş gücünden kopmamasını sağlamak amacıyla yeni bir proje başlatıldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan tarafından duyurulan proje, çalışan anneler arasında heyecan uyandırdı. Ankara, İstanbul ve İzmir'de 12 ay boyunca uygulanacak olan projeye göre, çalışan annelere aylık 325 euro destek verilecek.

Toplamda 7 bin anne faydalanacak

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve SGK tarafından yürütülen proje, 2019-2022 yılları arasında uygulanmış ve 4 yılda 3700 anneye maddi destek sağlanmıştı. Bu yıl ise bu rakam 7000'e çıkarıldı.

Projenin detayları

Çalışan annelere bakıcı desteği sağlayan projeyle ilgili detaylar da netleşmeye başladı. 0-36 aylık çocuğu olan ve SGK'ya en az 30 günlük prim ödemesi yapmış anneler başvurabilecek. Tam zamanlı çalışan, 0-36 aylık çocuğu olan ve SGK'ya en az 30 günlük prim ödemesi yapmış anneler, bakıcı desteğine başvurabilecekler.

Bakıcısını sigortalı olarak çalıştıran annelere 1 yıl boyunca ayda 325 euro ödeme yapılacak.

*İstanbul, Ankara ve İzmir'de geçerli olacak

Bakıcı desteği, İstanbul, Ankara ve İzmir'deki annelere verilecek.

*Bakıcılar ilgili bölümlerden mezun olmalı

Bakıcıların 18 yaşından büyük olması, Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki Yeterlilik Kurumu, İŞKUR veya ilgili bölümlerden mezun olmaları gerekiyor.

*Annenin bakıcıya asgari ücret ödemesi gerekiyor

Proje kapsamında destek alacak annelerin bakıcılarına en az asgari ücret ödemeleri gerekmekte. BağKur'lu ve Devlet Memuru anneler ise bu destekten yararlanamayacak. Proje sayesinde anneler iş gücünden kopmadan maddi destek alırken, eğitimli ve sertifikalı bakıcıların istihdamı da teşvik edilecek. Desteğin başlama tarihi ve başvuru süreci önümüzdeki günlerde netleşecek.
 

DİĞER HABERLER

Döviz açılış fiyatları
Döviz açılış fiyatları
16 Mayıs 2024 Perşembe
Dolar 32,29 TL’den işlem görüyor
Dolar 32,29 TL’den işlem görüyor
15 Mayıs 2024 Çarşamba
VİOP yükselişte
VİOP yükselişte
13 Mayıs 2024 Pazartesi
Serbest piyasa fiyatları
Serbest piyasa fiyatları
9 Mayıs 2024 Perşembe
Döviz açılış fiyatları
Döviz açılış fiyatları
7 Mayıs 2024 Salı
Döviz açılış fiyatları
Döviz açılış fiyatları
2 Mayıs 2024 Perşembe