Sigaraya Ne Kadar Zam Geldi

Sigara fiyatlarına güncelleme geldi

Sigara fiyatlarına güncelleme geldi

Sigara fiyatları zam sonrası gündemde. Sosyal medyada paylaşılan bilgilere göre bir grupta fiyat artışı yaşandı. Tütün ürünü kullanıcıları paket fiyatlarına odaklandı. 

Tütün ürünü kullanıcıları sosyal medya ve bazı haber kaynakları üzerinden paylaşılan zam haberlerine odaklandı. Buna göre bir sigara grubunda artış yaşandı. En ucuz ve en pahalı sigara fiyat listesi güncellendi.

ZAMLI SİGARA FİYATLARI NE KADAR OLDU, KAÇ TL?

Sosyal medyada yer alan paylaşımlara göre, değişik markalardaki en düşük sigara fiyatı 58 TL'ye çıktı. En pahalı sigara fiyatı ise 69 TL'ye yükseldi.

SİGARANIN ZARARLARI

Günümüzde sigaranın zararları herkes tarafından bilinmektedir. Dünya Sağlık Örgütünün istatistiklerine göre 'sigara içmek' dünya çapında bir problem olmakla birlikte tahmini 3 yetişkinden biri sigara kullanmaktadır.

Bu istatistiğe göre 1,2 milyar kişinin sigara kullandığı ortaya çıkmaktadır. Dünya Sağlık Örgütünün yaptığı açıklamaya göre birçok ülkede akciğer kanseri görülmektedir ve bu hastalık sigaranın sebep olduğu ölümcül sonuçlardan sadece biridir.

Sigara içen kişiler kendilerine zarar verdikleri gibi çevrelerinde bulunan kişilerede zarar verir. Bunlara pasif içici denir. Sigaranın vücuttaki tüm doku ve organlara sayılamayacak kadar çok zararı vardır. Öncelikle sigaranın en büyük zararını %10-15 kilo eksikliği ve zeka geriliği ile anne karnındaki bebek görür.

Tütün içinde bulunan Karbonmonoksit, Nikotin, Katran gibi zararlı maddeler akciğer kanseri başta olmak üzere, solunum sistemi hastalıklarından olan bronşit ve amfizeme gibi hastalıklara neden olur.

İçilen her sigara sizi kansere bir adım daha yaklaştırır. Sigara içenlerde akciğerlerin doğal savunma sistemi bozulur ve buda enfeksiyon kapma riskini artırır.

Sigarada bulunan Karbonmonoksitin kandaki oksijeni yok etmesiyle damarlarda kolestrol depolanır ve bunun neticesinde kalp krizi riski artar. Yemek borusu ve midede ülser, kanama ve kanser oluşumu artar. Pankreas kanseri riski fazlalaşır. Sigara içen erkeklerin içmeyenlere oranla daha fazla mesane kanserine yakalandıkları görülmektedir.

Sigara içenlerin ellerinde ve parmaklarında sararmalar ve tırnaklarında kırılmalar görülmektedir. Sigara kol ve bacak damarlarında çeşitli hastalıklara neden olur. Özellikle, damarlardaki tıkanıklık nedeniyle ancak organların kesilmesiyle tedavi edilebilen(Burger) hastalığı oluşur.

Ağız kokusu, diş ve diş eti hastalıkları, diş kaybı ve tat alma duyusunda bozulmalar görülür. Beyin hücrelerinin ölümüne ve hafıza zayıflığına(Alzheimer) sebep olur.

Koku alma duygusu azalır. Sigara içen kadınlarda rahim ve yumurtalık kısırlığı,erken menopoz ve rahim kanseri gibi tehlikeler görülür. Gözlerde katarakt yada körlük meydana gelebilir.

Vücutta yorgunluk,ruhsal gerilim,aşırı stres ve uykusuzluk görülür. Cinsel organlarda iktidarsızlık, ereksiyonda azalma ve döllenme yetersizliği meydana gelir. Vücuttaki insülin salgılama yeteneğini azaltarak şeker hastalığına sebep olur.

Sigara, deri yapısının bozulmasına ve kırışıklıklara yol açar. Bunun yanında sigara içenlerin yaraları çok daha zor iyileşir. Bazen ameliyat sonrası yaraların iyileşmediği görülür.

Sigara bağımlılarında kronik baş ağrılarına rastlanır. Bu bilinen gerçekleri göz önünde tutarak daha duyarlı olmaya çalışmalıyız. Yeni nesle iyi örnek olup eğiterek onları büyük bir problem haline gelen bu ölümcül alışkanlıktan korumalıyız. Sağlıklı bir yaşam ve sağlıklı bir gelecek için sigarayı bırakın!

 

DİĞER HABERLER

Küresel piyasalarda artış
Küresel piyasalarda artış
24 Nisan 2024 Çarşamba