Şubat ayı katı yakıt oranları açıklandı

Şubat ayı katı yakıt oranları açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından, 2021 yılı Şubat ayı Katı Yakıtlar oranları değerlendirildi.

Yapılan değerlendirmeye göre; Linyit üretimi Şubat ayında 5 milyon 385 bin 234 ton olarak gerçekleşerek, satılabilir üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,6 artarken, bir önceki aya göre yüzde 1,9 azaldığı belirtildi. Taşkömürü üretimi Şubat ayında 86 bin 568 ton olarak gerçekleşerek, taşkömürü satılabilir üretimi bir önceki aya göre yüzde 9,9, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15,8 azaldığı ifade edildi. Taşkömürü koku satılabilir üretimi Şubat ayında 342 bin 20 ton olarak gerçekleştiği ve bu üretim bir önceki aya göre yüzde 11,9, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,5 azaldığı bildirildi.

Taşkömürü ithalatı 3 milyon 529 bin 598 ton olarak gerçekleşerek, bir önceki aya göre yüzde 2,8 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 62,4 arttığı belirtildi.

Taşkömürü koku ithalatı Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 52,1, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 44,0 azaldığı ifade edildi.

Üretimin teslimatları karşılama oranı Şubat ayında yüzde 105,9 ile en yüksek linyitte gerçekleştiği, bu oran taşkömürü kokunda yüzde 75,9 iken taşkömüründe yüzde 2,6 olduğu bildirildi.

Katı yakıtların teslimat yerlerine göre dağılımı incelendiğinde; Şubat ayında taşkömürü teslimatının yüzde 58,5'i termik santrallere, yüzde 14,0'ı kok tesislerine, yüzde 12,5'i demir-çelik haricindeki sanayiye yapılırken, linyit teslimatının yüzde 83,5'i termik santrallere ve yüzde 10,5'i demir-çelik haricindeki sanayiye yapıldığı belirtildi. Taşkömürü kokunda ise en fazla teslimat yüzde 97,1 ile demir-çelik sanayine yapıldığı açıklandı.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER