Tarımsal girdi fiyat endeksi yükseldi

Tarımsal girdi fiyat endeksi yükseldi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Adana Bölge Müdürlüğü tarafından, 2021 yılı Ocak ayı tarımsal girdi fiyat endeksi değişim oranları değerlendirildi. Yapılan açıklamada Tarım-GFE (2015=100), 2021 yılı Ocak ayında bir önceki aya yüzde 1,96, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 1,96, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18,52 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 10,67 artış gösterdiği bildirildi.

Ana gruplar itibariyle bir önceki aya göre tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksinin yüzde 1,68, tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksi yüzde 3,70 artış gösterdiği; bir önceki yılın aynı ayına göre tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksi yüzde 18,02, tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksi yüzde 21,62 artış gösterdiği ifade edildi.

Bir önceki yılın aynı ayına göre azalış gösteren diğer alt grupların ise yüzde 27,00 ile çiftlik binaları (ikamet amaçlı olmayanlar) ve yüzde 25,24 ile hayvan yüzde 29,98 ile çiftlik binaları (ikamet amaçlı olmayanlar) ve yüzde 28,89 ile gübre ve toprak geliştiriciler olduğu; buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre en az artış gösteren alt gruplar ise sırasıyla yüzde 0,68 ile tohum ve dikim materyali, yüzde 4,23 ile veteriner harcamaları ve yüzde 5,58 ile enerji ve yağlar olduğu belirtildi.

Alt gruplar itibariyle, bir önceki aya göre  en fazla artış gösteren diğer alt gruplar ise yüzde 5,12 ile gübre ve toprak geliştiriciler ve yüzde 3,68 ile bina bakım masrafları olduğu; buna karşılık, aylık en az artış gösteren alt gruplar, sırasıyla yüzde 0,07 ile tohum ve dikim materyali ve yüzde 1,12 ile tarımsal ilaçlar oldu. Bir önceki aya göre azalış gösteren tek alt grup ise yüzde 1,78 ile makine bakım masraflarının olduğu açıklandı.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER