Türkiye'den Tavuk Eti İhracatına Kısıtlama - 2024

Ticaret Bakanlığı tavuk eti ihracatına kısıtlama getirdi

Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Tavuk eti ihracatının 1 Mayıs 2024 tarihinden 31 Aralık 2024 tarihine kadar, aylık bazda azami 10 bin ton, toplamda ise bu yıl sonuna kadar 80 bin ton olacak şekilde sınırlandırılmasına karar verilmiştir.” denildi.


Ticaret Bakanlığı tavuk eti ihracatına kısıtlama getirdi

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’nin kümes hayvancılığı ve beyaz et sektöründe dünyanın en önemli üretici ve ihracatçı ülkeleri arasında yer aldığı, yıllardır süregelen üretim ve ihracattaki doğru politikalar ile mevcut üretim hacmine ulaşıldığı, sektörün uzun yıllardır iç talep ile yurt dışı talebi bir arada karşılayabilecek kabiliyeti muhafaza ettiği belirtildi.

Bakanlık açıklamasında, son yıllarda yaşanan bölgesel ve küresel risklerin, küresel gıda fiyat endeksi üzerinde yukarı yönlü bir eğilim oluşturduğunu ve özellikle temel tarım ürünlerinde ülkelerin iç piyasa arzını koruma faaliyetlerini ortaya çıkardığını vurguladı.2024 yılının ilk aylarında tavuk eti fiyatlarındaki artış hızının genel enflasyonun, yem ve enerji gibi maliyet kalemleri ile döviz kurundaki aylık fiyat değişimlerinin çok üzerine çıktığı ifade edilen açıklamada, “Tüketim alışkanlıklarındaki ve iç talepte yaşanan değişimlerin, spekülatif fiyat yükselişlerini beraberinde getirdiği görülmüştür. Yapılan analizler iç piyasada tüketici refahının korunabilmesi için arz yönlü sıkıntılara mahal verilmemesini teminen, söz konusu ürün ihracatına yönelik birtakım düzenlemeler yapılması gerekliliğini ispat etmiştir.” sözleri kullanıldı.
31 ARALIK 2024’E KADAR İHRACATA KISITLAMA

Açıklamada Ticaret Bakanlığı’nın, Tarım ve Orman Bakanlığı, ilgili resmi ve sektördeki kuruluşlar ile yaptığı istişareler ve çalışmalar sonucunda bütün ve parça dahil olmak üzere tavuk eti ihracatının 1 Mayıs 2024 tarihinden 31 Aralık 2024 tarihine kadar ayda 10 bin ton toplamda ise 80 bin ton olacak şekilde sınırlandırıldığı belirtildi.

Açıklamanın devamında şunlara yer verildi:

Diğer taraftan, tavuk eti ürünleri satışlarındaki fiyat artışları 6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun kapsamında incelenmek üzere, 1.10.2022-31.10.2023 tarihleri dönemini kapsayacak şekilde 16 üretici firmaya Ticaret Bakanlığımız müfettişlerince denetimler gerçekleştirilmiştir. Söz konusu denetimler sonucunda Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu tarafından aykırılık yaptığı tespit edilen 8 firma hakkında idari para cezaları verilmiştir.”

 

DİĞER HABERLER

Döviz açılış fiyatları
Döviz açılış fiyatları
16 Mayıs 2024 Perşembe
Dolar 32,29 TL’den işlem görüyor
Dolar 32,29 TL’den işlem görüyor
15 Mayıs 2024 Çarşamba
VİOP yükselişte
VİOP yükselişte
13 Mayıs 2024 Pazartesi
Serbest piyasa fiyatları
Serbest piyasa fiyatları
9 Mayıs 2024 Perşembe
Döviz açılış fiyatları
Döviz açılış fiyatları
7 Mayıs 2024 Salı
Döviz açılış fiyatları
Döviz açılış fiyatları
2 Mayıs 2024 Perşembe