Türkiye'nin Uluslararası Yatırım Durumu Açıklandı

Türkiye'nin uluslararası yatırım durumu açıklandı

Türkiye'nin uluslararası yatırım durumu açıklandı

Türkiye'nin Ocak sonu itibariyle Uluslararası Yatırım Pozisyonu (UYP) verileri kamuoyuna sunuldu. 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın açıklamasına göre, yurt dışı varlıkları 324,5 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu rakamın yanında, yurt dışı yükümlülüklerinin 624,5 milyar dolar olduğu belirtildi. Karşılaştırma yapacak olursak, önceki yıla kıyasla Türkiye'nin yurt dışı varlıklarında %1,1 oranında bir azalış ve yükümlülüklerinde %1,9 oranında bir artış yaşandı.
Net Uluslararası Yatırım Pozisyonu, yani yurt dışı varlıkları ile yükümlülükleri arasındaki fark, Ocak ayında eksi 300 milyar dolar olarak kaydedildi. Bu, bir önceki yıla göre eksi 284,7 milyar dolardan bir miktar düşüş gösterdi.
Detaylara bakıldığında, Ocak ayında rezerv varlıklarının %5,0 azalışla 133,9 milyar dolar, diğer yatırımların ise %2,7 artışla 125,5 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiği görüldü. Bu dönemde, bankaların yabancı para ve Türk lirası cinsinden efektif ve mevduatlarının %6,7 oranında artarak 49,7 milyar doları bulduğu da vurgulandı.
Doğrudan yatırımlar kategorisinde, sermaye ve diğer sermaye unsurlarının piyasa değeri ile döviz kurlarındaki değişimlerin etkisiyle %6,4 artarak 168,5 milyar dolara yükseldiği belirtildi.
Portföy yatırımları ise Ocak sonu itibarıyla yıllık bazda %4,7 artarak 100,4 milyar dolara ulaştı. Aynı dönemde, yurt dışı yerleşiklerin hisse senedi stoku %12,0 artışla 33,1 milyar dolar, yurt dışı yerleşiklerin mülkiyetindeki Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) stoku %5,9 artarak 2,8 milyar dolar ve Hazine'nin tahvil stoku (yurt içi yerleşiklerce alınan tahvil stoku düşüldükten sonra) %1,7 artarak 43,2 milyar dolar olarak kaydedildi.
Diğer yatırımlar kategorisinde ise ilgili dönemde %0,8 oranında bir azalış yaşandı ve 355,5 milyar dolar seviyesine gerilediği görüldü. Bu dönemde, yurt dışı yerleşiklerin yurt içi yerleşik bankalardaki yabancı para mevduatının %1,9 azalarak 42,4 milyar dolar, Türk lirası mevduatının ise %10,2 artarak 18,8 milyar dolar olduğu belirtildi. Bankaların kredi stoku %0,7 artarak 63,7 milyar dolar, diğer sektörlerin toplam kredi stoku ise %2,1 azalarak 98,3 milyar dolar olarak kaydedildi.

 

DİĞER HABERLER