Türkiye'ye Dış Kaynak Akışı Hız Kesmiyor

Türkiye'ye dış kaynak akışı hız kesmiyor

Türkiye'ye dış kaynak akışı hız kesmiyor

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin ekonomi yol haritasına olan güvenin dış kaynak akışını desteklediğini belirterek, "Dünya Bankası ile yaptığımız verimli işbirliği kapsamında 3 ayrı proje finansmanı için 1,5 milyar dolarlık kaynak sağladık." dedi.

Bakan Şimşek, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin dış finansman kuruluşlarından proje finansmanı desteği almaya devam ettiğini vurguladı. Son olarak, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'nın (EBRD) deprem bölgesi için açıkladığı 1,5 milyar avroluk finansman paketi kapsamında 500 milyon avroluk desteğe yönelik mutabakat zaptının imzalandığını hatırlattı.
EBRD'nin yanı sıra Dünya Bankası'ndan da 3 proje için destek sağlandığını belirten Şimşek, "Türkiye'nin ekonomik istikrarına olan güven, dış kaynak akışını hızlandırdı. Dünya Bankası ile gerçekleştirdiğimiz işbirliği çerçevesinde 3 ayrı projeye toplam 1,5 milyar dolar kaynak sağladık. Bu kaynaklar, Türkiye'nin enerji arz güvenliği ve işletmelerin yeşil dönüşümü gibi alanlarda kullanılacak." şeklinde konuştu.
Şimşek, finansmanı Dünya Bankası'ndan sağlanacak projelerin, Türkiye'nin yenilenebilir enerji yatırımlarını teşvik edeceğini ve yeşil dönüşüm sürecine destek olacağını belirtti. Bu projeler arasında, Türkiye Dağıtık Enerji İçin Piyasa Geçişinin Hızlandırılması Projesi ile Türkiye Sosyal Kapsayıcı Yeşil Geçiş Projesi'nin bulunduğunu ifade etti.
Son olarak, Türkiye Endüstriyel Emisyon Azaltım Projesi için TKYB'ye 200 milyon avro ve 200 milyon dolar olmak üzere yaklaşık 416,7 milyon dolarlık kredi sağlanacağını bildiren Şimşek, bu projenin KOBİ'lere uygun koşullu finansman sağlayarak yeşil üretim sistemlerine geçişlerini destekleyeceğini söyledi.
Bakan Şimşek, Türkiye'nin dış finansman alanında sağladığı bu kaynakların, ülkenin ekonomik istikrarına olan güvenin bir göstergesi olduğunu vurguladı.

 

DİĞER HABERLER

Küresel piyasalarda artış
Küresel piyasalarda artış
24 Nisan 2024 Çarşamba