ÇÜ’de “22. Ulusal Mekanik Kongresi”

ÇÜ’de “22. Ulusal  Mekanik Kongresi”

Teorik ve Uygulamalı Mekanik Türk Milli Komitesi (TUMTMK)tarafından Çukurova Üniversitesi ev sahipliğinde “22. Ulusal Mekanik Kongresi” düzenlendi. Çevrimiçi gerçekleştirilen kongre 3 gün sürdü. Kongrede sunumlar; çağrılı konuşmacılar ve sözel bildiriler biçiminde yer aldı.

HABER MERKEZİ-Her düzeyden akademisyenin aynı ortamda birlikte olduğu bu bilimsel iklimin genç akademisyenlere aktarılmasının amaçlandığı “22. Ulusal Mekanik Kongresi”, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel’in açılış konuşmasıyla başladı.

 

Çukurova Üniversitesi olarak kongreye ev sahipliği yapmaktan büyük onur duyduklarını ifade eden Prof. Dr. Tuncel, “Kongre, alanında uzman bilim insanlarının bilgi birikimlerini paylaştıkları çok değerli sunumlar içermektedir. Özellikle bu sunumların, kendilerini bu alanda geliştirmek isteyen genç arkadaşlarımız için önemli bir fırsat olacağını düşünüyorum. Bu vesile ile, Teorik ve Uygulamalı Mekanik Türk Milli Komitesi tarafından Çukurova Üniversitesi ev sahipliğinde çevrimiçi gerçekleştirilen “22. Ulusal Mekanik Kongresi”nin düzenlenmesinde emeği geçen tüm katılımcılara ve paydaşlarımıza, bu etkinlikte görev alan, bilgilerini bizlerle paylaşan değerli bilim insanlarına Üniversitemiz adına şükranlarımı sunuyorum.” şeklinde konuştu.

 

Prof. Dr. Omurtag: “Türkiye’yi Kucaklayan Bilimsel Heyecanımız 44 Yaşında”

TUMTMK Başkanı Prof. Dr. Mehmet Hakkı Omurtag da, her iki yılda bir gerçekleştirdiği Ulusal Mekanik Kongresi etkinliğinin 44 yaşında olduğunu hatırlatarak başladı sözlerine. Son üç kongrede de üç yüzden fazla akademisyenin yüzden fazla bildiri ile katıldığı ulusal anlamda en uzun soluklu ve en büyük katılımlı bu bilimsel etkinlik olduğunu ifade eden Prof. Dr. Omurtag, “44 yıldır süregelen ve Türkiye’yi kucaklayan bilimsel heyecanlarımızı sizler ile paylaşıyor, birlikte büyümenin mutluluğunu hissediyoruz. Bize maddi ve manevi desteğini esirgemeyen Çukurova Üniversitesine teşekkür ederiz.” dedi.

 

Prof. Dr. Çevik: “Mekanik Konusu Gelişerek Birçok Yeniliğin Önünü Açtı”

Çukurova Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ulus Çevik ise, teorik ve uygulamalı pek çok bilim dalının kapsamında olan mekanik konusunun geçmişten günümüze gelişerek birçok yeniliğin de önünü açtığını söyledi. Prof. Dr. Çevik, “Bu çalışmaya destek veren birimlerimize, etkinlikte görev alan arkadaşlarımıza, değerli bilim insanlarımıza, TUMTMK yönetimi ve üyelerine bölümümüz adına teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı.

 

Prof. Dr. Aköz: “Ulusal Mekanik Kongresinin Hazırlıklarını Sürdürüyoruz”

TUMTMK 22. Ulusal Mekanik Kongresi Yerel Komitesi ve Çukurova Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sami Aköz, mekanik bilim dünyasında yapılan yeni çalışmalar ve bu alanda yaşanan son gelişmeleri takip etme bağlamında kongrenin son derece yararlı olduğunu söyledi. Prof. Dr. Aköz, yerel komite olarak Ulusal Mekanik Kongresinin hazırlıklarını sürdürdüklerini aktardı.

 

 

Açılış konuşmalarının ardından kongrenin sabah oturumları alanında çağrılı konuşmacıların sunumu ile başlayıp gün içerisinde paralel oturumlar şeklinde devam etti.

 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER