Araç fiyatlarına müfettiş denetimi

Araç fiyatlarına müfettiş denetimi

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indiriminin, araç fiyatlarını düşürmediği yolunda yaşanan yoğun şikayet, Ticaret Bakanlığı’nı anında harekete geçirdi.

Ağustos ayı ortasındaki değişiklikle 1,600 santimetreküp motor hacmine sahip ve yüzde 45 ÖTV dilimine dahil olan, ÖTV matrahı 85 bin TL olan araçlarda matraha esas sınır 92 bin TL’ye, 85 bin TL ile 130 bin TL olanlarda 92 bin TL ile 150 bin TL’ye çıkarılmıştı.

Karar sonrası üreticiler son aylarda ivme kaybeden satışların bir miktar artması beklediklerini belirtmişlerdi. Enflasyona etki ise Ağustos’ta 10 baz puan civarında olmuş ekonomistler etkinin Eylül’de de devam edebileceğini söylemişlerdi.

Edinilen bilgilere göre, Bakanlığa, sıfır araç satışında ÖTV matrah değişikliği sonrası ortaya çıkan indirimin bayilerce yansıtılmadığına yönelik 2 binin üzerinde şikayet geldi. Ticaret Bakanlığı, araç fiyatlarının düşmediği yolundaki şikayetler üzerine ticaret müfettişlerini, konuyu incelemek için görevlendirdi.

Edindiğimiz bilgiye göre, Ticaret Bakanlığı, Ağustos ayında yapılan Özel Tüketim Vergisi matrah artırımları yapıldığı belirtilerek, “Ancak sıfır kilometre araç fiyatlarını düşürmeyi amaçlayan söz konusu düzenlemenin piyasa fiyatlarına yansımadığına ilişkin olarak Bakanlığımıza 2 binden fazla şikayet dilekçesi ulaşmıştır” açıklamasını yaptı.

Şikayetlerde, bayiler tarafından ÖTV düzenlemesi kapsamındaki araçların fiyatlarında indirim uygulanmadığı ve stoklardaki araçları çeşitli gerekçelerle galericilerle anlaşma yoluna giderek veya kendi bünyelerinde yüksek fiyattan ikinci el araç olarak satıldığı iddialarının yer aldığı belirtildi.

Ayrıca bayilerin stoklarında araç kalmadığını iddia ederek ÖTV düzenlemesi kapsamındaki araçları müşterilerine satmadıkları da şikayetler arasında yer aldı. Bakanlık, müfettişlerce denetimlerin başlandığını belirterek, “Müfettişler bu kapsamda sıfır kilometre araçlara ilişkin üretici, distribütör, bayi ve galerici araç tedarik zincirini incelemektedir ve yürütülen bu denetimler halihazırda devam etmektedir” ifadesine yer verdi.

 

 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER