Balon balığı avcıları desteklenecek

Balon balığı avcıları desteklenecek

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, balon balığı avcılığının desteklenmesine ilişkin, yılda 5,5 milyon balon balığı için 5 milyon lira ödeme yapmayı hedeflediklerini açıkladı.

Sucul istilacı ve yabancı türlerle mücadele kapsamında balon balığı avcılığının desteklenmesine dair karar, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bakan Pakdemirli tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Geçtiğimiz yıl sucul biyolojik çeşitliliğin korunması, deniz kaynaklarımızın sürdürülebilir ve rasyonel kullanımının sağlanması amacıyla istilacı balon balıklarından benekli balon balığı türünü avlayan küçük ölçekli balıkçıların destekledik. Bu kapsamda 46 bin 192 adet balon balığının bertarafını sağladık” dedi.

Geçen yıl tek tür için verilen destekleme kapsamının ülkemizde bulunan irili ufaklı sekiz balon balığı türünü içerecek şekilde ve 2023 yılı sonuna kadar geçerli olmak üzere genişletildiğini belirten Pakdemirli, Balon Balığı Avcılığının Desteklenmesine İlişkin Kararın Cumhurbaşkanımız tarafından imzalandığını ve Resmi Gazetede yayımlandığını belirterek “Hayırlara vesile olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Balon balığı desteklemesi kapsamında balon balığı avlayan balıkçılara her yıl 5 milyon lira değerinde ödeme yapılacağını söyleyen Bakan Pakdemirli, "Bu kapsamda en büyük ve en tehlikeli tür olan benekli balon balığının adedine 5 lira ödenecek. Bunun için en fazla 500 bin adete kadar olmak üzere 2,5 milyon liralık ödeme; kalan 7 tür için de tanesi 50 kuruştan 5 milyon adete kadar olmak üzere 2,5 milyon liralık ödeme planlandı. Toplamda 5,5 milyon balon balığı için 5 milyon lira ödeme yapmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

Desteklemenin 2021, 2022 ve 2023 yıllarını kapsayacağını söyleyen Pakdemirli, “3 yılda 16,5 milyon balon balığı kaynaklarımızdan bertaraf edilecek” sözlerine yer verdi.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER