TMB Başkanı Erdal Eren'den Cumhuriyetin 100. Yıl Mesajı

Eren: Rotamızı geleceğe ve tüm dünyaya çevirdik

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı M. Erdal Eren, Cumhuriyetimizin 100. Kuruluş Yıl Dönümü ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yayınladığı açıklamada, “Cumhuriyetimizin ilk yüzyılında kazandığımız tecrübeyle rotamızı geleceğe ve tüm dünyaya çevirdik. Ulu Önder Atatürk’ün bize gösterdiği çağdaş uygarlık seviyesinin üzerine ulaşma hedefini düstur edinip, sadece yapıları değil; aynı zamanda toplumlar ve nesiller arasındaki köprüleri inşa ediyoruz” dedi.


Eren: Rotamızı geleceğe ve tüm dünyaya çevirdik

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı M. Erdal Eren, Cumhuriyetimizin 100. Kuruluş Yıl Dönümü ve Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bir açıklama yayınladı. Açıklamasında, başta Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm Kurtuluş Savaşı kahramanlarını saygı ve minnet ile andıklarını belirten Eren, şöyle devam etti:

“Yüz yıl önce milletimizin azmi, Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının cesareti ile bir cihan harbinin yıkıntıları arasında Cumhuriyetimizin temelleri atılmış, ardından hiç duraksamadan iktisadi bağımsızlık mücadelesine başlanmıştır. Nitekim; Gazi Mustafa Kemal, 1923 yılında İzmir İktisat Kongresi’nin açılışında yaptığı konuşmada; “Bir milletin doğrudan doğruya hayatıyla, yükselmesiyle, düşmesiyle ilgili ve ilişkili olan milletin ekonomisidir.” diyerek ekonominin milletlerin kaderini ne kadar derinden etkilediğini anlatmış, sözleriyle bugün de bize rehber olmuştur.

Genç Cumhuriyetin güçlenerek yoluna devam edebilmesi için elzem olan “ulusal ekonomi”nin kuruluşunda ve ekonomik kalkınma çabalarında büyük payı bulunan müteahhitlerimiz, ülkemizin sadece alt ve üst yapısını inşa etmekle kalmamış, birçok özel sektör girişiminin öncülüğünü üstlenmiştir. Yapılan her yolda, döşenen her rayda, kurulan her fabrikada müteahhitlerimizin emeği ve özverisi bulunmaktadır.

Bu süreçte; Cumhuriyet değerleriyle yoğrulmuş, Anadolu'yu inşa etmek üzere yola çıkmış vatansever bir grup mühendis, ortak bir gelecek vizyonu ile Türkiye Müteahhitler Birliği’nin temellerini 26 Ocak 1952 tarihinde atmıştır. Bugün Cumhuriyetin köklü kurumlarından biri haline gelen TMB, çatısı altında bir araya getirdiği üyeleriyle, yurt içinde inşaat sektörünün gelişiminde ve yurt dışı müteahhitlik hizmetlerinin ulaştığı noktada çok önemli görevler üstlenmiştir. Özverili çalışmalar neticesinde Türk inşaat sektörünün Türkiye'de ve dünyada bugün ulaşmış olduğu konum hepimiz için gurur vericidir.

Cumhuriyetimizle birlikte büyüyen ve adım adım güçlenen inşaat sektörü, günümüzde 2 milyon kişiye istihdam sağlamakta, etkilediği 200’ü aşkın alt sektör ve GSYİH içindeki %5,4’lük payla ülke ekonomisine önemli katkı sunmaktadır. Yurt içinde “ekonominin lokomotifi” olma sorumluluğunu üstlenen inşaat sektörü ve müteahhitlerimiz, bugün imza attıkları işler ve yarattıkları değer ile dünyada aranan bir marka olmuştur. 1972 yılında Libya’da üstlenmiş oldukları taahhüt işleri ile özel sektörümüzün ilk defa yurt dışına açılmasını sağlayan müteahhitlerimiz, 2023 yılına gelindiğinde yaklaşık 135 ülkede 486 milyar dolar değerinde 11.837 proje ile dünyanın her köşesinde iş yapar hale gelmiştir. Cumhuriyetimizin 100. yılında, dünyanın önde gelen sektörel dergisi ENR’ın (Engineering News Record) 2023 yılı “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi” listesinde yer alan 40 firma, ülkemize bir kez daha  dünya ikinciliğini getirerek bizlere büyük gurur yaşatmıştır.

Öte yandan, müteahhitlerimiz inşaat konusunda yakaladıkları başarıyı enerji, turizm, sağlık ve ulaştırma gibi ekonomik kalkınmanın en kritik alanlarına yatırımcı kimliği ile aktararak, sadece ülkemizde değil, dünyanın birçok ülkesinde son derece başarılı faaliyet göstermektedirler. 

Bizler, Cumhuriyetimizin ilk yüzyılında kazandığımız tecrübeyle rotamızı geleceğe ve tüm dünyaya çevirdik. Ulu Önder Atatürk’ün bize gösterdiği çağdaş uygarlık seviyesinin üzerine ulaşma hedefini düstur edinip, sadece yapıları değil; aynı zamanda toplumlar ve nesiller arasındaki köprüleri inşa ediyoruz. Türkiye Müteahhitler Birliği adına, 72 yıldır bir parçası olmaktan gurur duyduğumuz ve “ilelebet payidar” kalacak Cumhuriyetimizin 100. yaşını kutluyorum”

 

DİĞER HABERLER

Anız yangını söndürüldü
Anız yangını söndürüldü
11 Temmuz 2024 Perşembe
Sanayi şirketi iflas eşiğine geldi
Sanayi şirketi iflas eşiğine geldi
10 Temmuz 2024 Çarşamba
Ruhsatsız 11 yapı yıkıldı
Ruhsatsız 11 yapı yıkıldı
8 Temmuz 2024 Pazartesi