FBY Enerji anız yangınlarını sonlandırmayı amaçlıyor

FBY Enerji anız yangınlarını sonlandırmayı amaçlıyor

Merkezi İstanbul’da bulunan FBY Enerji, yaz günleri Adana’nın kabusu olan anız yangınlarının önüne, Karataş Yolu’na kurduğu enerji şirketiyle geçmeyi amaçlıyor. Şirketin Genel Müdür Yardımcısı Murat Memiş, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’nde (ÇGC) düzenlediği basın toplantısında konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ülkemizde hasat sonrası anız yangınlarının yaşandığını kaydeden FBY Enerji Genel Müdür Yardımcısı Murat Memiş, “Hasat sonrası tarlaların temizlenip bir sonraki hasat için yapılan hazırlıklar çiftçilerimiz açısından zahmetli ve maliyetlidir. Ancak bu yangınlar hem toprağın verimliliğini azaltmakta hem de çevre kirliliği ile birlikte birçok yangın olaylarına sebebiyet vermektedir” dedi.

FBY Enerji olarak Adana’ya “anız yangınlarına son” verme amacıyla enerji şirketlerini kurduklarını anlatan Murat Memiş, Adana ve çevresinde anız yangınlarının insanları da oldukça zor duruma düşürdüğünü kaydetti. Memiş, hasat sonrası, tarlalardan pamuk, mısır vb. ürünlerin atıklarını toplayın enerji şirketlerinde elektriğe dönüştürdüklerini söyledi.

Memiş, kısaca şöyle dedi:

“2019 yılında inşaatına başlanan 9,3 MWh’lık ilk ünitemiz 2020 yılı başında, 12 MWh’lık ikinci ünitemiz ise 2021 Ocak ayında olmak üzere toplamda 21,3 MWh tam kapasite ile yaklaşık 40 bin hanenin elektriğini üretiyoruz. Tedarikçilerimizle birlikte 200’e yakın çalışanımız ile civar köy ve belde istihdamında ciddi katkılar sağlayan FBY Enerji, yıllık 200 bin ton tarımsal ve ormansal atıkların bertarafı sağlanmaktadır”

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER