Osmaniye OSB 7 şirket ile ISO 500’e girdi

Osmaniye OSB 7 şirket ile ISO 500’e girdi

HABER MERKEZİ-İstanbul Sanayi Odası tarafından her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu araştırmasında Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi 7 üye şirketi ile 2020 listesine girdi. Türkiye’nin önde gelen organize sanayi bölgelerinden biri olan Osmaniye OSB, 130 tesisi ve 11 bin çalışanıyla büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2020 araştırmasında, 7 üye şirketi ile birden yer almayı başaran Osmaniye OSB, aynı zamanda Türkiye’nin demir çelik üretiminin yaklaşık yüzde 15’ini gerçekleştiriyor. ISO 500 2020 listesinde 4’ü Tosyalı Holding bünyesinde olmak üzere 7 üye şirketi ile yer alan Osmaniye OSB’nin 2020 yılı ihracatı 1 milyar USD’ye yaklaştı. Türkiye’nin en fazla elektrik tüketilen 2’nci ve en fazla doğalgaz tüketilen 5’nci sanayi bölgesi olan Osmaniye OSB, ağır sanayi kaynaklı büyümesi ile son yıllarda öne çıktı. Özellikle 2000’lerin başında Tosyalı Holding’in Tosçelik Profil Sac Endüstrisi A.Ş. firması ile bölgede yapmış olduğu yatırım, Osmaniye’de demir çelik ve metal sektörü yatırımlarının yoğunlaşmasının da önünü açmıştır.


Türkiye’deki ilk 20 OSB arasında bulunan Osmaniye OSB, faaliyetlerine 700 hektar kurulu alan üzerinde devam ediyor. OSB, bir AB projesi olan İş Geliştirme Merkezi, 1500 m2 kapalı alan üzerine kurulu Teknoloji Geliştirme Merkezi, liman bağlantı yolu ve uygulamaya geçirilmesi planlanan demiryolu projesiyle tam bir bölgesel güç olma yolunda ilerliyor.


 9 milyon USD’lik güneş enerjisi yatırımı

Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi yenilikçi uygulamalarıyla da dikkat çekiyor. OSB’in 9 milyon USD yatırımla gerçekleştirdiği başarılı projelerden biri olan 7.5 MW’lık GES (Güneş Enerji Santrali), %100’ü kredilendirilerek hayata geçirilmiş bulunuyor. 4 yıldır faaliyette olan proje, alınan krediyi kendi kendine ödeyebilirken ürettiği enerji ile OSB’ye kaynak da yaratıyor. Osmaniye OSB aynı zamanda hayata geçireceği Muz Serası Projesi ile Türkiye’de ilk defa bir organize sanayi bölgesinin içinde tarım yatırımı gerçekleştirecek.


ISO 500 2020’deki Osmaniye OSB üyesi şirketler


Şirket                                                            Sıralamadaki yeri


Tosçelik Profil ve Saç                                                16


Yücel Boru ve Profil Endüstrisi                                  40


Baştuğ Metalurji                                                          47


Tosyalı Toyo Çelik                                                     64


Koç Metalurji                                                                106


Tosyalı Filmaşin ve İnşaat Demir                            111


Beyteks Tekstil                                                             246 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER