İlk Kadın Cumhurbaşkanı Göreve Başladı

İlk kadın Cumhurbaşkanı göreve başladı

Kuzey Makedonya'nın ilk kadın Cumhurbaşkanı olan Gordana Siljanovska Davkova, 8 Mayıs'ta gerçekleşen ikinci tur cumhurbaşkanlığı seçimini kazanarak göreve başladı.

 İlk kadın Cumhurbaşkanı göreve başladı

Meclis'te düzenlenen özel oturumda yemin ederek görevine resmen başlayan Siljanovska Davkova, ülkenin egemenliğini, toprak bütünlüğünü ve bağımsızlığını koruyacağını vurguladı. Ayrıca, ataerkilliğin hala var olduğu Balkanlar'daki ve ülkesindeki kadınlara ilham verme amacını da dile getirdi.

Siljanovska Davkova'nın Kuzey Makedonya'nın anayasal ismi olan "Kuzey Makedonya"yı kullanmaması dikkat çekerken, Yunanistan'ın Üsküp Büyükelçisi Sophia Philippidou'nun oturumu terk ettiği görüldü. Devir teslim töreni ise eski Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski'den görevi devralmasıyla gerçekleşti.

Gordana Siljanovska Davkova, seçimlerde oyların yüzde 64,14'ünü alarak zafer elde etmişti. Ohri şehrinde doğan ve hukuk alanında akademik kariyere sahip olan Davkova, BM Seçim Uzmanı ve Avrupa Konseyi Yerel Yönetim Uzmanlar Grubu Başkan Yardımcısı gibi önemli görevlerde bulunmuştu. Aday olduğu 2019 cumhurbaşkanlığı seçimini kaybetmiş olsa da, 2020'den beri Kuzey Makedonya Meclisi'nde milletvekili olarak görev yapıyordu.

 

DİĞER HABERLER