2000-2008 Girişliler TBMM'den Haber Bekliyor

2000 yılı sonrası sigortalılara kademeli emeklilik

EYT düzenlemesi sonrası gündeme gelen kademeli emeklilik ile 2000-2008 arası sigorta girişliler emeklilik hakkının kendilerine de tanınmasını talep ediyor. 


2000 yılı sonrası  sigortalılara kademeli emeklilik

Kademeli emeklilik konusu, son dönemde torba yasa çalışmalarıyla birlikte yeniden gündeme geldi. Özellikle geçtiğimiz yıl Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesinin hayata geçmesiyle birlikte kademeli emeklilik beklentileri de arttı. Yaş beklemeden erken emekli olmak isteyen 2000-2008 sigorta girişlileri, TBMM'den gelecek habere odaklandı. Ancak, daha önce Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, kademeli emeklilik ile ilgili herhangi bir çalışmanın gündemde olmadığını belirtmişti.

Uzmanlar, 2023 yılının mart ayında 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olanların EYT'den yararlanarak emekli olduklarını ve yaklaşık 2 milyon kişinin bu düzenlemeden faydalandığını hatırlattı. Ancak, 8 Eylül 1999 sonrası sigorta girişi olanların kendilerine haksızlık yapıldığını düşündüklerini ve bu durumun büyük bir tepkiye yol açtığını belirtti.

Uzmanlar, bu kişilerin uzun yıllardır çalıştıklarını ve prim gün sayılarının 9 bine yaklaştığını, bu nedenle kademeli emeklilik hakkı talep ettiklerini söyledi. Mevcut koşullar altında yeni bir EYT düzenlemesinin yapılmasının çok zor olduğunu belirtti. Uzmanlar, kademeli emeklilik konusunun gündeme gelmesinin neredeyse imkânsız olduğunu vurguladı.

Kademeli Emeklilik Nedir?
Kademeli emeklilik, sigortalı çalışanların belirli bir yaşa ve prim gün sayısına ulaştıklarında kısmi olarak emekli olmalarını sağlayan bir sistemdir. Bu sistemin şartları, sigortalılık türüne ve sigorta başlangıç tarihine göre değişiklik gösterebilir. Kademeli emeklilik hakkında net detaylar, resmi çalışmaların hayata geçmesiyle kesinleşecektir.

Hükümetin Açıklamaları
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, daha önce kademeli emeklilik düzenlemesi ile ilgili iddiaları yanıtlayarak, sosyal güvenlik sistemine yönelik şu anda böyle bir çalışma olmadığını açıklamıştı. Bu durum, kademeli emeklilik bekleyenlerin umutlarını azaltmış durumda. Ancak, kamuoyu baskısının devam etmesi halinde, gelecekte bu konuda bir düzenleme yapılabileceği ihtimali de tamamen göz ardı edilmemektedir.

Kademeli emeklilik konusu, sosyal güvenlik sisteminin sürdürülebilirliği ve mali dengeleri açısından dikkatle değerlendirilmektedir. Hükümetin bu konudaki nihai kararı, hem mevcut emeklilerin haklarını korumak hem de gelecekteki emeklilik taleplerini karşılamak üzere dengeli bir şekilde verilecektir.
 

DİĞER HABERLER

PTT müjdesi: 3700 lira ödeme
PTT müjdesi: 3700 lira ödeme
25 Temmuz 2024 Perşembe
MSB basın toplantısı düzenledi
MSB basın toplantısı düzenledi
25 Temmuz 2024 Perşembe
Meclis’te yumruk yumruğa kavga!
Meclis’te yumruk yumruğa kavga!
25 Temmuz 2024 Perşembe
Resmi Gazete
Resmi Gazete'de bugün (25.07.2024)
25 Temmuz 2024 Perşembe
Tokat
Tokat'ta 4 büyüklüğünde deprem
25 Temmuz 2024 Perşembe
Netanyahu ABD Kongresi
Netanyahu ABD Kongresi'nde konuştu
24 Temmuz 2024 Çarşamba