İzmir'de 3.5 Büyüklüğünde Deprem Korkuttu

3.5 büyüklüğünde deprem korkuttu

O il için korkutan uyarılarda bulunan Ercan,” Gelecek 10 yıl içinde olacak bir deprem şaşırtıcı olmaz” diye konuştu. İşte detaylar…

3.5 büyüklüğünde deprem korkuttu

Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Balıkesir için korkutan uyarılarda bulundu. Ercan, “Gelecek 10 yıl içinde olacak bir deprem şaşırtıcı olmaz” dedi.

İzmir’de hissedilen bir deprem meydana geldi. AFAD’dan yapılan açıklamaya göre, İzmir’in Menderes ilçesinde 3.2 büyüklüğünde bir deprem gerçekleşti. Saat 09.02’de meydana gelen deprem, yerin 3.41 kilometre altında oldu. Kısa süreli paniğe neden olan depremde herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı. Kandilli Rasathanesi ise depremin 3.5 büyüklüğünde olduğunu bildirdi.

Küçük ölçekli depremler sık sık yaşanırken, Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan’ın sözleri akıllara geldi. Son günlerde Kuzey Anadolu Fayı’na ilişkin bilgilendirmelerde bulunan Ercan, bu sabah saatlerinde Balıkesir için önemli bir uyarıda bulundu. Prof. Dr. Ercan, Balıkesir’deki deprem periyotlarını anımsatarak, “Gelecek 10 yıl içinde Balıkesir’de olacak bir deprem şaşırtıcı olmaz” açıklamasını yaptı.

Prof. Dr. Ercan, Kuzey Anadolu Kırığı’nın en etkin kollarını açıkladığı bir X (eski Twitter) paylaşımında, fayın en çekinceli bölümlerinin Kaynaşlı, Düzce, Akyazı, Adapazarı ve Sapanca olduğunu belirtti. “İlginçtir, Van Gölü’nün doğusunda Van, Muradiye, Çaldıran, Erciş M7,3’e kadar deprem üretebilirken, batısında; Süphan, Nemrut, Artos yanardağlarının bulunduğu Bitlis’te; Ahlat, Adilcevaz, Tatvan ve Bitlis içi çok dingin olup, ancak çok seyrek aralıklarla M4-M6,4 arası deprem üretir” ifadelerinde bulundu.
 

DİĞER HABERLER

6 büyüklüğünde deprem!
6 büyüklüğünde deprem!
17 Haziran 2024 Pazartesi