Sahte Görüntülenme İle Binlerce Dolar Vurgun Yaptı

4 bin 600 telefonla 415 bin dolar kazandı

Çin'de bir yayıncı, yayınlarda sahte izleyici ve trafik oluşturmak amacıyla binlerce telefon kullanarak dört aydan kısa bir sürede 415 bin doların üzerinde para kazandı.

4 bin 600 telefonla 415 bin dolar kazandı

Çin'de Wang adlı bir adam, canlı yayın izleyici sayısını artırmak için 4 bin 600 telefon satın alarak yasadışı faaliyetlerde bulundu. Bu yöntemi kullanarak, dört aydan kısa bir sürede 3 milyon yuan (415.000 ABD Doları) kazandı. Ancak, "Yasadışı ticari faaliyet suçu" nedeniyle bir yıl üç ay hapis ve 50.000 yuan (7.000 ABD Doları) para cezasına çarptırıldı.

FIRÇALAMA TEKNİĞİ
Haberlere göre, Wang bu işe 2022 yılının sonlarında bir arkadaşının kendisine "fırçalama" olarak bilinen karlı bir uygulamadan bahsetmesiyle başladı. Fırçalama, canlı yayınlarda gerçek izleyici etkileşimlerini taklit etmek ve tüketicileri yanıltmak için izleyici sayıları, beğeniler, yorumlar ve paylaşımlar gibi gerçek zamanlı etkinlikleri taklit etmeyi ifade eder.

Çinli adam, dolandırıcılık için özel bulut yazılımı tarafından kontrol edilen 4 bin 600 cep telefonu satın aldı. Ayrıca, bir teknoloji şirketinden VPN hizmetleri ve yönlendiriciler gibi ağ ekipmanları temin etti. Wang, bu ekipmanları kullanarak 4 bin 600 cep telefonunu aynı anda canlı yayın hedefine yönlendirerek izleyici sayılarını ve etkileşimleri artırdı.

17 ŞÜPHELİ GÖZALTINA ALINDI
Wang'ın cep telefonlarını nereden aldığı bilinmiyor. Ancak davadan sorumlu savcı, "cep telefonu geri dönüşüm pazarında yasadışı faaliyetler olasılığı" olduğunu belirtti. Yerel savcılık yetkililerine göre, Wang ve diğer 17 şüpheli "ulusal düzenlemeleri ihlal etmek, kar amaçlı yayıncılık hizmetleri yoluyla sahte bilgileri bilerek çevrimiçi yaymak ve piyasa düzenini bozmak" suçlarından soruşturma altına alındı.


Son Dakika Gelişmelerden Vaktinde Haberdar olmak istiyor musunuz? Google News'te Gazette'ye abone olun. 

 

DİĞER HABERLER

Justin Timberlake tutuklandı
Justin Timberlake tutuklandı
19 Haziran 2024 Çarşamba
3,2 büyüklüğünde deprem korkuttu
3,2 büyüklüğünde deprem korkuttu
19 Haziran 2024 Çarşamba
Milli maç heyecanı sokaklarda
Milli maç heyecanı sokaklarda
18 Haziran 2024 Salı
ABD
ABD'de evsiz sayısı arttı
18 Haziran 2024 Salı