5 Eski HDP’li Milletvekiline Ağır İddianame

5 eski HDP’li milletvekiline ağır iddianame

Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi, eski HDP milletvekilleri Hüda Kaya, Serpil Kemalbay Pekgözegü, Garo Paylan, Fatma Kurtulan ve Pero Dundar hakkında Kobani olaylarına ilişkin hazırlanan iddianameyi kabul etti.

5 eski HDP’li milletvekiline ağır iddianame

İddianamede, eski milletvekillerine 38'er kez ağırlaştırılmış müebbet ile 19 bin 680'şer yıl hapis cezası isteniyor.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından düzenlenen iddianameye göre, 6-8 Ekim 2014 tarihlerinde Kobani olayları sırasında terör örgütü PKK/KCK yöneticileri, örgüte bağlı yapılanmalar ve HDP MYK üyeleri ile eş başkanların çağrılarıyla ülke genelinde halkın sokağa çıkarak terör eylemleri gerçekleştirdiği belirtiliyor. Olaylar sonucunda 37 kişinin öldürüldüğü, 29 kişinin öldürülmeye teşebbüs edildiği, 326 güvenlik görevlisi ve 435 vatandaşın yaralandığı ifade ediliyor. Ayrıca, 3 bin 777 mala zarar verildiği, 25 kişinin alıkonulduğu, 395 hırsızlık, 15 yağma, 308 iş yeri ve konut dokunulmazlığının ihlal edildiği, 13 Türk bayrağının yakıldığı, 7 Atatürk'ü Koruma Kanunu'na muhalefet suçları işlendiği belirtiliyor.

İddianamede, Kobani olaylarının başlatılması ve gerçekleştirilmesinde şüphelilerin fikir ve eylem birliği içinde oldukları vurgulanıyor. Şüphelilerin, HDP Genel Merkezi tarafından yapılan eylem çağrıları sonucunda suçlardan sorumlu oldukları belirtiliyor.

İddianamenin kabulü durumunda, şüphelilerin yanı sıra aralarında Yasin Börü ve arkadaşlarının da bulunduğu 37 kişiye yönelik ağırlaştırılmış müebbet ve çeşitli sürelerde hapis cezası istemiyle yargılanacakları belirtiliyor.

Son Dakika Gelişmelerden Vaktinde Haberdar olmak istiyor musunuz? Google News'te Gazette'ye abone olun. 

ABONE OL!

 

DİĞER HABERLER

6 büyüklüğünde deprem!
6 büyüklüğünde deprem!
17 Haziran 2024 Pazartesi