Genel Af Çıkacak Mı ? Adalet Bakanı Açıkladı

9. Yargı paketinde genel af gelişmesi

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç tarafından Adalet Bakanlığı bünyesinde yürütülen 9. Yargı Paketi ile ilgili çalışmaların devam ettiği açıklandı.

9. Yargı paketinde genel af gelişmesi

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, yeni yargı paketi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. 8. Yargı Paketi'nde yer almayan birçok hususun 9. Yargı Paketi'nde yer alacağı duyurulmasının ardından, soyadı düzenlemesi, hâkim ve savcılar kanunu, ceza süreleri, denetimli serbestlik ve genel af gibi konular merak edilmeye başlandı. İşte 9. Yargı Paketi ile ilgili detaylar:

9. Yargı Paketi Ne Zaman Çıkacak?
Adalet Bakanı Tunç, "9. Yargı Paketi'yle ilgili çalışmamız son aşamaya geldi. 9. Yargı Paketi'ni de Meclis tatile girmeden Meclis'in gündemine getireceğiz." şeklinde bilgi verdi. Gelişmeler oldukça haberimizde yer vereceğiz.

9. Yargı Paketi Maddeleri
Soyadı Düzenlemesi: Kadınların soyadı hakkına ilişkin değişiklik yapılacak. Evli kadınlara yalnızca kendi soyadını kullanma hakkı gelecek.
Hakim ve Savcıların Terfi Sistemi: Hakim ve savcıların terfi sistemi, nitelik, liyakat ve performansı esas alacak şekilde güncellenecek. Disiplin cezaları daha nesnel ölçütlere bağlanacak.
Sporda Şiddet: Caydırıcılık açısından cezaların artırılması gündeme gelebilecek.

9. Yargı Paketi İçeriği
Adalet Bakanı Tunç, basın kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldiği toplantıda, Türkiye'nin 2009'dan itibaren planlı bir reform stratejisine girdiğini belirtti. 8. Yargı Paketi'nde önemli düzenlemelerin yapıldığını hatırlatan Tunç, "9. Yargı Paketi'mizin hazırlıkları devam ediyor. Meclis'in takvimi nedeniyle o pakette yer alamayan birçok husus var. Özellikle Ceza Muhakemesi Kanunu'yla ilgili, cezasızlık algısıyla ilgili bazı yasal düzenleme ihtiyaçları var. Bununla ilgili taslak çalışmalarımızı milletvekillerimizin takdirine sunacağız. Meclis açıldığında, seçim sonrası Meclis'imizin takdirine taslak çalışmamızı sunacağız." dedi.

Yargı Paketinde Genel Af Var Mı?
Genel af konusu, 2024'te yoğun bir şekilde takip edilen konular arasında yer alıyor. Ancak, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, 8. Yargı Paketi çalışmalarında böyle bir çalışmanın gündemlerinde olmadığını belirtti.
 

DİĞER HABERLER

6 büyüklüğünde deprem!
6 büyüklüğünde deprem!
17 Haziran 2024 Pazartesi