Adanalı Alevi vatandaşlar Madımak’ı unutmadı

Adanalı Alevi vatandaşlar Madımak’ı unutmadı

Adanalı Alevi vatandaşlar, 2 Temmuz 1993 yılında 33 sanatçı ve aydının yaşamını yitirdiği Madımak Katliamı’nın 29’uncu yılında basın açıklaması düzenledi. Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi Barış Anıtı önünde düzenlenen basın açıklamasına Adana Alevi Platformu üyeleri, siyasi parti temsilcileri, sendika ve dernek temsilcileri katıldı.

Etkinlikte konuşan Adana Alevi Platformu Dönem Sözcüsü Sıtkı Keskin, ‘’Madımak Katliamı’nın 29. yılında emperyalizme, faşizme, ırkçılığa, gericiliğe, yobazlığa, adaletsizliğe ve yoksulluğa karşı mücadelemiz kararlılıkla sürecektir’’ dedi.

‘’MADIMAK UTANÇ MÜZESİ OLMALI’’

Keskin, ‘’2 Temmuz 1993’te Sivas Madımak Oteli’nde yitirdiğimiz canlarımız hepsi birer değerdi. Kimi sanatçı, kimi gazeteci, kimi karikatürist, kimisi de ozandı. Kimileri de daha gencecik insanlardı. Ülkemizi emperyalizme, faşizme ve gericiliğe karşı savunacak, bunların karşısında dimdik duracak ve ülkemizin istikbali için çalışacak birer fidandı. Katliamı gerçekleştiren planlı güçlerin programlı davrandıklarını biliyoruz. Katliam, demokrasiyi, eşitliği, özgürlüğü, toplumsal, inançsal ve kültürel farkındalıkları yok sayıp bunları düşman bilen tek tip ulus tek tip yurttaş yaratmaya çalışan zihniyettir ve o zihniyetin ürünüdür. Ne yazık ki devletimiz, 29 yıldır Sivas’ta diri diri yakılan, katledilen 33 can için adaleti sağlayamamıştır. Adalet talebimiz devam etmektedir. Adalet talebimizle beraber Madımak Oteli’nin ‘utanç müzesi’ olarak yeniden düzenlenmesi ve bu katliama sebep olanların gerekli cezaya çarptırılmaları önceliğimizdir’’ diye konuştu.

‘’BAŞKA KATLİAMLAR OLMASIN’’

Bu katliamın dünyanın yüz karası olduğuna dikkat çeken Keskin, ‘’Bu katliam, sıradan bir hadise değildir. Ülkemizde ve bölgemizde yaşanan gelişmelere baktığımızda katliamın neden ve niçin yapıldığı az çok anlaşılmaktadır. Katliamın 29. yılında demokratik, özgür, eşit ve kardeşçe bir arada yaşadığımız bir ülke mücadelemiz devam ediyor. Ayrıca 2 Temmuz 1993’te yapılan katliamın uluslararası düzeyde evrensel bir anma günü olarak kabul edilmesi gerektiğine inanıyoruz. Daha başka katliamların yaşanmaması için insanlığın, siyasal ve kültürel belleğinde bu katliam asla unutulmamalıdır. Bu anlamda tüm çevreleri ve ülke kamuoyunu taleplerimize destek vermeye çağırıyoruz’’ ifadelerini kullandı.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER