Adanalı vatandaşlardan tepki: Havaalanımız kapatılamaz

Adanalı vatandaşlardan tepki: Havaalanımız kapatılamaz

Adana’nın merkezine yaklaşık 35 kilometre uzaklıkta, Mersin il sınırlarında yapımı süren 12 milyon yolcu garantili Çukurova Bölgesel Havalimanı'nın tamamlanmasıyla, mevcut Şakirpaşa Havalimanı'nın kapatılacağı yönündeki haberler Adanalıları harekete geçirdi. Adanalı vatandaşlar, ‘’Havaalanımız kapatılamaz’’ sloganıyla tepki gösterdiler.


Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın sosyal medyada çağrı yapmasının üzerine CHP Adana Milletvekilleri Ayhan Barut ve Orhan Sümer, CHP Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi, İYİ Parti Adana İl Başkanı Göktürk Boyvadaoğlu, Seyhan Belediye Başkanı Akif Akay, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin ile sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Şakirpaşa Havalimanı önünde konuşan Karalar, kendilerinin Mersin il sınırları içine yapılan ve inşaatı tamamlanmak üzere olan yeni havalimanına karşı olmadıklarını ancak Adana Havalimanının da kapatılamaması gerektiğini dile getirdi.

Bir süre önce hizmete giren Rize Havaalanı’nın örnek gösteren Karalar, “Rize'nin nüfusu 350 bin, Trabzon'un 850 bin. Buna rağmen Rize Havaalanı açıldı diye Trabzon kapatılmadı. Bu iki ilde 2 havaalanı olabiliyor. Oysa Adana'nın nüfusu 3 milyon, Mersin ve Osmaniye'yi de eklersek 7 milyon nüfus ediyor. Bu 7 milyon nüfus 2 havaalanını rahatlıkla kaldırır o zaman. Adana Havalimanı’nın kapatılmasını Adana kamuoyu kesinlikle istememektedir. Havaalanımızın kaldırılması Adana'ya çok büyük zarar verir. Havaalanımızın kapatılmasını istemiyoruz. Bu duyurumuzun devlet yöneticilerince kale alınacağını, Adanalıların çağrısına olumlu yanıt vereceklerini umuyorum” dedi.

Toplantı sırasında bilgilendirmede bulunan Sivil Havacılık Uzmanı Pilot Rahmi Süren de Şakirpaşa Havalimanı’nın coğrafi ve teknik koşulları nedeniyle dünyadaki 41 bin 820 havalimanı içinde, 61 yıldır en güvenlikli havalimanı olarak ilk sıralarda bulunduğunu belirtti.

Süren, hizmete girdiği 85 yıldır hiç kapanmayan ve herhangi bir kaza gerçekleşmeyen Şakirpaşa Havalimanı’nın ayrıca Türkiye'deki tek NATO apronlu piste sahip olduğunu, bu açıdan da stratejik önemde ve ayrıcalıkta olduğunu dile getirdi.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER