Adana’nın Yemek Mirası faaliyetleri sürüyor

Adana’nın Yemek Mirası faaliyetleri sürüyor

HABER MERKEZİ- Adana Toroslar Federasyonu, Çukurova Üniversitesi ve Wigwam Club İtalya ortaklığında sürdürülen, ORTAK KÜLTÜR MİRASI: Türkiye ve Avrupa Birliği Arasında Koruma ve Diyalog-II (CCH-II) Hibe Programı kapsamında desteklenen ve kısa adı “Adana’nın Yemek Mirası” olan projeye ilişkin faaliyetler devam ediyor.


Projeyle ilgili bilgi veren Adana Toroslar Federasyonu Başkanı Cenap Erol; Kuzey Adana’da düzenlenen yemek kursları ve yarışmanın ardından, 7-12 Mayıs tarihleri arasında, İtalya’nın farklı bölgelerinden gelecek olan tanınmış aşçıların (12 kişi) katılımıyla yemek mirası paylaşım etkinliği düzenleneceğini söyledi.

Erol; etkinlik kapsamında, Adana kebabı ve içli köfte gibi güncelliğini kaybetmeyen yöresel yemeklerin yanı sıra, yaklaşık 6 ay süren saha çalışması sonucunda belirlenmiş olan “unutulmaya yüz tutmuş yemek envanteri” içerisinden seçilen yemeklerin de yer aldığı uygulamalı bir eğitim programı planlandığını dile getirdi.

Etkinlik kapsamında ayrıca, İtalya’nın yöresel yemekleri de İtalyan şefler tarafından 10 adet genç Türk aşçıya öğretilecek. Etkinliğin temel hedefinin, Adana’nın yöresel yemeklerinin, İtalyan şefler aracılığıyla İtalyan menülerine girmesini sağlamak ve bu yolla etkin bir tanıtım yapılması olduğu belirtildi.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER