Aile Enstitüsü Kuruluyor

Aile Enstitüsü kuruluyor

Aile Enstitüsü kuruluyor

Cumhurbaşkanlığı himayesinde ve Bakanlık koordinesinde hazırlanan, 2024-2028 yıllarını kapsayan "Ailenin Korunması ve Güçlendirilmesi Vizyon Belgesi ve Eylem Planı", 5 stratejik amaç, 15 stratejik hedef ve 100 faaliyetten oluşuyor.

 

STRATEJİK AMAÇLAR VE HEDEFLER

Stratejik amaçlardan biri olan "Aile Odaklı Sosyal Politika ve Hizmetlerin Etkinliğinin Artırılması" hedefi kapsamında, ailelerin sorun çözme kapasitelerini ve işlevselliklerini desteklemek için çeşitli hizmet modelleri uygulanacak. Bu modeller arasında aile odaklı eğitim, danışmanlık ve psikososyal destek hizmetleri bulunuyor.

Bu kapsamda, sosyal hizmetlere erişimin artırılması, kurumlar arası eş güdümün sağlanması, sosyal hizmet iş gücü ve kurumsal kapasitenin güçlendirilmesi öncelikli hedefler arasında yer alıyor. Sosyal Hizmet Merkezleri ve çocuk yaşam merkezleri gibi yapıların yaygınlaştırılması da planlanıyor.

 

SOSYAL HİZMETLERDE YENİLİKLER

Sosyal hizmetlere erişimin ve kurumlar arası eş güdümün artırılması amacıyla, Sosyal Hizmet Merkezleri, çocuk yaşam merkezleri, aktif yaşam merkezleri ile gündüzlü bakım ve rehabilitasyon merkezleri yaygınlaştırılacak. Ayrıca, sosyal risk haritası kılavuzu oluşturularak yerel düzeyde sosyal risk haritaları hazırlanacak ve Sosyal Hizmet Merkezlerinin çalışmalarına ilişkin iş akışları ve çalışma kılavuzu oluşturulacak.

 

AİLE ENSTİTÜSÜ VE İŞLEVLERİ

Üniversitelerle ortaklaşa kurulacak olan "Aile Enstitüsü", aile yapısının ve değerlerinin korunması, güçlendirilmesi ve sosyal refahın artırılmasına yönelik kapsamlı araştırmalar yapacak ve politika önerileri oluşturacak. Enstitü, Bakanlığın mevcut çalışmalarını güçlendirmek ve yeni sosyal hizmet faaliyetlerini sağlam temellere oturtmak amacıyla veri üretme, araştırma ve politika geliştirme faaliyetlerini yürütecek.

Enstitüde, uzmanlar, akademisyenler ve kurum temsilcileri görev alacak. Temel başlıklar aile, kadın, çocuk, engelli, yaşlı, şehit yakınları ve gaziler ile sosyal yardım politikaları olacak. Bu başlıklarda sosyal politika üretmek ve uygulamak için çalışmalar yapılacak. Ayrıca, enstitüde akademik yayınlar hazırlanacak ve sosyal politika önerileri geliştirilecek.

 

EĞİTİM VE İHTİSASLAŞMA

Enstitü, Bakanlık personelinin mesleki becerilerini artırmak ve ihtisaslaşmalarını sağlamak için eğitim programları da geliştirecek. Bu eğitimler sayesinde personelin, aile odaklı sosyal hizmetlerde daha etkin ve verimli çalışması hedefleniyor.

Aile Enstitüsü'nün kurulmasıyla birlikte, Türkiye'de aile yapısının korunması ve güçlendirilmesine yönelik çalışmaların daha sistemli ve etkili bir şekilde yürütülmesi amaçlanıyor.


Son Dakika Gelişmelerden Vaktinde Haberdar olmak istiyor musunuz? Google News'te Gazette'ye abone olun. 

ABONE OL!

 

DİĞER HABERLER

Okullarda karne heyecanı
Okullarda karne heyecanı
14 Haziran 2024 Cuma
Kuzen evlilikleri yasaklandı
Kuzen evlilikleri yasaklandı
13 Haziran 2024 Perşembe
20 bin öğretmen ataması ne zaman?
20 bin öğretmen ataması ne zaman?
13 Haziran 2024 Perşembe
Tesla
Tesla'dan Avrupa'da zam sinyali
13 Haziran 2024 Perşembe
Hakan Fidan
Hakan Fidan'dan diplomasi trafiği
13 Haziran 2024 Perşembe
Serdar Ortaç
Serdar Ortaç'tan borç açıklaması
13 Haziran 2024 Perşembe