Bakan Fidan: Filistin'i 150 Devlet Tanıdı

Bakan Fidan: Filistin'i tanıyan devlet sayısı 150'ye çıktı

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İspanya, Norveç, İrlanda ve Slovenya'nın Filistin'i devlet olarak tanımasının ardından, Filistin'i tanıyan devlet sayısının 150'ye çıkmasının önemine dikkat çekti.

Bakan Fidan: Filistin'i tanıyan devlet sayısı 150'ye çıktı

Brüksel'de katıldığı Filistin konulu toplantılara ilişkin basına yaptığı değerlendirmede, "150 ülkenin devlet olarak tanıdığı bir yapının, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından behemehal tanınması fevkalade önemlidir" dedi.

Brüksel'de gerçekleşen ve Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler ile Filistin Temas Grubu'nun ortak düzenlediği üç önemli toplantıya katıldığını belirten Fidan, bu toplantıların Filistin konusunda farkındalık yaratmak açısından önemli olduğunu vurguladı. Fidan, ilk toplantıda Filistin Başbakanı Muhammed Mustafa'nın Ramallah yönetiminin mali ve idari krizlerini anlattığını ve İsrail işgali nedeniyle yaşanan sıkıntıların rakamlarla ortaya konduğunu belirtti.

Uluslararası toplumun Filistin davasına olan desteğinin arttığını ifade eden Fidan, "Oslo Anlaşmalarından beri Filistin yönetimine verilen uluslararası desteği takdir etmekle beraber, asıl önemli olan Filistin’e destek değil, özgürlük ve egemenliği de olan bir devlet vermektir" dedi. Filistin'in kendi devletini kurduğunda ekonomik bağımsızlığını da kazanacağına dikkat çekti.

Fidan, ikinci toplantıda Filistin'in devletleşme sürecinde neler yapılabileceği konusunun ele alındığını belirtti. İspanya, Norveç, İrlanda ve Slovenya'nın Filistin'i devlet olarak tanımasının önemli bir gelişme olduğunu kaydederek, "Türkiye olarak bizim söylediğimiz şu: 150 ülkenin devlet olarak tanıdığı bir yapının, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından tanınması fevkalade önemlidir" dedi.

BM Güvenlik Konseyi'nin Filistin'i tanımaması durumunda uluslararası sistemin krizinin derinleşeceğini vurgulayan Fidan, 150 ülkenin Filistin'i gerçek bir devlet olarak muhatap alması gerektiğini belirtti. Büyükelçilik açılmasından ekonomik ilişkilere kadar Filistin'e tam bir devlet muamelesi yapılması gerektiğini ifade etti.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun 1967 sınırlarının yok olduğu propagandasına karşı duran Fidan, "Dünya, 7 Ekim'den sonra bu illüzyona artık dur dedi" şeklinde konuştu. Türkiye'nin müttefikleriyle birlikte bu başkaldırıyı profesyonel ve sistemli bir şekilde ilerleteceğini belirten Fidan, Filistin'in devletleşmesi için çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Fidan, bu hafta İspanya'yı ziyaret ederek Filistin'in devletleşmesi konusunda anlamlı bir mesaj vereceklerini ve Türkiye'nin Orta Doğu'ya barış getirmek için çabalarını sürdüreceğini ifade etti.


Son Dakika Gelişmelerden Vaktinde Haberdar olmak istiyor musunuz? Google News'te Gazette'ye abone olun. 

ABONE OL!

 

DİĞER HABERLER

Justin Timberlake tutuklandı
Justin Timberlake tutuklandı
19 Haziran 2024 Çarşamba
3,2 büyüklüğünde deprem korkuttu
3,2 büyüklüğünde deprem korkuttu
19 Haziran 2024 Çarşamba
Milli maç heyecanı sokaklarda
Milli maç heyecanı sokaklarda
18 Haziran 2024 Salı
ABD
ABD'de evsiz sayısı arttı
18 Haziran 2024 Salı