Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır'dan TSE Vurgusu

Bakan Kacır: “Standardizasyon, güvenilir ürünlerin anahtarı”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, vatandaşların güvenilir ve kaliteli ürünlerle buluşmasında standardizasyonun kritik bir rol oynadığını belirterek, Türk Standardları Enstitüsü'nün (TSE) geçen yıl uygunluk değerlendirme alanında 240 binden fazla belge ve rapor hazırladığını, ithalat denetimlerinde ise 150 bin ürünü incelediğini söyledi.

Bakan Kacır: “Standardizasyon, güvenilir ürünlerin anahtarı”

TSE'nin 63. Olağan Genel Kurulu, Enstitünün Genel Kurul Salonu'nda yapıldı. Bakan Kacır, Genel Kurul'a gönderdiği video mesajında, güçlü sanayi ve güçlü Türkiye hedefleri doğrultusunda önemli adımlar attıklarını vurguladı. Kacır, standardizasyonun sürdürülebilir bir üretimaltyapısı için vazgeçilmez olduğunu ifade ederek, "Standardizasyon, vatandaşlarımızı güvenilir ve kaliteli ürünlerle buluşturmanın anahtarıdır. TSE, geçtiğimiz yıl uygunluk değerlendirme alanında 240 binden fazla belge ve rapor hazırladı, ithalat denetimleri kapsamında 150 bin ürünü denetledi. 38 binden fazla standardın işlemlerini sürdürdü." dedi.Kacır, TSE'nin girişimcilerin ve vatandaşların dünya standartlarında, güvenilir ve çevre dostu ürünlere ulaşmasına aracılık ettiğini belirterek, enstitünün "Türk Malı" damgasının marka değerini güçlendirdiğini anlattı. Kacır, ayrıca TSE'nin yapay zekanın insanlık yararına etkin kullanımına katkı sağlamak üzere "Yapay Zeka Ayna Komitesi" kurduğunu ve enerji verimliliğine yönelik "Veri Merkezi Belgelendirme Programı" başlattığını ifade etti.

Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez ise TSE'nin ithalat denetimlerinde önemli bir rol oynadığını belirterek, "Ülkemize kalitesiz ürünlerin girmesini engellemeye gayret ediyoruz. Türkiye'yi kalitesiz ürünlerin doldurulduğu bir ülke olmaktan çıkarmayı temel hedefimiz olarak benimsedik." dedi.TSE Başkanı Mahmur Sami Şahin, enstitünün küresel ekonomik sistemin önemli bir parçası olan standartlar üzerinde çalıştığını söyledi. Şahin, "Büyük ve Güçlü Türkiye" hedefine ulaşmada standartları belirleyen bir ülke olmanın önemine dikkat çekti. TSE'nin geçtiğimiz yıl ürün, sistem ve helal belgelendirme alanlarında 2 bin 548 belge düzenlediğini belirten Şahin, Akkuyu Nükleer Güç Santrali Projesi’nde yerli malzemelerin kullanımını teşvik ettiklerini kaydetti.Şahin, TSE'nin "Su Verimliliği Yönetim Sistemi" ve "Veri Merkezi Belgelendirme" gibi yeni modellerle yeşil dönüşüm alanında sorumluluklarını yerine getirdiğini belirterek, OSB'lerin verimliliğini ve rekabet gücünü artırmayı hedeflediklerini söyledi. Dijital dönüşüm çalışmaları kapsamında siber güvenlik standartlarını oluşturduklarını aktaran Şahin, yerli ve milli projelerle ilgili belgelendirme faaliyetlerine devam edeceklerini belirtti.

Şahin, 2023'te yaptıkları iyileştirmelerle 23 milyon liranın üzerinde tasarruf sağladıklarını ve bu tasarrufun çevresel sürdürülebilirliğe önemli katkılar sunduğunu ifade etti.


Son Dakika Gelişmelerden Vaktinde Haberdar olmak istiyor musunuz? Google News'te Gazette'ye abone olun. 

ABONE OL!

 

DİĞER HABERLER

5.0 büyüklüğünde deprem!
5.0 büyüklüğünde deprem!
25 Haziran 2024 Salı
ATM
ATM'den para çekme limiti değişti
24 Haziran 2024 Pazartesi
3.9 büyüklüğünde deprem!
3.9 büyüklüğünde deprem!
24 Haziran 2024 Pazartesi
Masör kadına 8 erkek tecavüz etti
Masör kadına 8 erkek tecavüz etti
24 Haziran 2024 Pazartesi
WhatsApp kızlar için hazırladı
WhatsApp kızlar için hazırladı
24 Haziran 2024 Pazartesi
Hakan Fidan
Hakan Fidan'dan BRİCS açıklaması
24 Haziran 2024 Pazartesi
Bedelli askerlik için son tarih
Bedelli askerlik için son tarih
24 Haziran 2024 Pazartesi