Bakan Kacır’dan Adana'ya Davet

Bakan Kacır’dan Adana'ya davet

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, TÜBİTAK'ın ödül töreninde yaptığı konuşmada 2-6 Ekim tarihlerinde Adana'da düzenlenecek TEKNOFEST'e davette bulundu.

Bakan Kacır’dan Adana'ya davet

TÜBİTAK'ın 55. Lise Öğrencileri ve 18. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Final Yarışması Ödül Töreni, Bakan Kacır ve Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in katılımıyla ATO Congresium'da gerçekleşti.Bakan Kacır, konuşmasında "Milli TeknolojiHamlesi" vizyonu doğrultusunda kritik teknolojilerde tam bağımsızlık hedefiyle çalıştıklarını ifade etti. AKINCI, ANKA, AKSUNGUR ve KIZILELMA gibi insansız hava araçlarıyla Türkiye'nin dünyada bir numara olduğunu ve ATAK, GÖKBEY, HÜRKUŞ, HÜRJET ve KAAN ile de güven verdiğini söyledi. Ayrıca yerli ve milli otomobil Togg ile 60 yıllık bir hayalin gerçeğe dönüştüğüne dikkat çeken Kacır, Türkiye'nin ilk astronotunu uzaya gönderdiğini belirterek, "Türkiye Yüzyılı'nda küresel rekabette öne çıkmak için AR-GE ve üretim altyapımızı geliştiriyoruz. Bu doğrultuda en büyük avantajımız nitelikli insan kaynağımız ve gençlerimizdir" dedi.

 

TEKNOFEST VE BİLİM ŞENLİKLERİ

TEKNOFEST ile gençleri geleceğin dünyasına hazırladıklarını belirten Kacır, geçen yıl İstanbul, Ankara ve İzmir'de düzenlenen etkinliklerde 4,5 milyon ziyaretçinin katılımıyla "Milli Teknoloji Hamlesi" coşkusunun yaşandığını ifade etti. Bu yıl 2-6 Ekim tarihlerinde Adana'da düzenlenecek TEKNOFEST'e 1 milyon 600 binden fazla yarışmacının başvurduğunu açıkladı. Kacır, "Her birinizi bu heyecana ortak olmak üzere Adana'ya davet ediyorum," dedi.

Son üç yılda 4 bin 777 bilim söyleşisiyle 600 binden fazla öğrenciyi bilim insanlarıyla buluşturduklarını belirten Kacır, geçtiğimiz yıl destekledikleri 3 bin 500'e yakın bilim fuarında 250 bin öğrenci ve 3 milyon ziyaretçiye bilimsel farkındalık kazandırdıklarını söyledi. Bu yıl da 57 bilim şenliği daha gerçekleştireceklerini açıkladı.

 


BİLİM VE TEKNOLOJİ KÜLTÜRÜ

Türkiye'nin dört bir yanında kurdukları bilim merkezleriyle 2 milyondan fazla gence kendilerini keşfetme imkanı sağladıklarını anlatan Kacır, Bilim Olimpiyatları ile gençlerin bilimsel gelişimine katkı sağladıklarını ifade etti. 2023'te öğrencilerin 12 altın, 28 gümüş, 35 bronz madalya ve 4 mansiyon elde ettiğini belirtti.

Kacır, "TEKNOFEST kuşağımız için ülkemizin tüm kaynaklarını seferber etmeye devam ediyoruz. Ortaokul ve lise öğrencileri araştırma projeleri yarışmalarına 60 bin 667 öğrencimizden 39 bin 778 proje başvurusu aldık" dedi. Final yarışması kapsamında her alanda birincilik, ikincilik, üçüncülük ve teşvik ödülleri sunacaklarını söyledi.ÖĞRENCİLERE DESTEK

Bakan Kacır, 2002'den bugüne lisans ve lisansüstü öğrencilerine yönelik burs ve destek programları kapsamında 118 binden fazla öğrenciye 15,7 milyar lira destek verdiklerini belirtti. TÜBİTAK Stajyer Araştırmacı Burs Programı ile genç araştırmacıların bilim ve teknoloji alanındaki potansiyelini harekete geçirdiklerini ve AR-GE dünyasında aktif rol üstlenmeleri için fırsatlar sunduklarını açıkladı.

Gençlerin geleceğin bilim insanları ve girişimci adayları olduğunu vurgulayan Kacır, "Geleceğin Aziz Sancarları, Alper Gezeravcıları, Selçuk Bayraktarları buradadır" dedi.

Son Dakika Gelişmelerden Vaktinde Haberdar olmak istiyor musunuz? Google News'te Gazette'ye abone olun. 

ABONE OL!

 

DİĞER HABERLER

Justin Timberlake tutuklandı
Justin Timberlake tutuklandı
19 Haziran 2024 Çarşamba
3,2 büyüklüğünde deprem korkuttu
3,2 büyüklüğünde deprem korkuttu
19 Haziran 2024 Çarşamba
Milli maç heyecanı sokaklarda
Milli maç heyecanı sokaklarda
18 Haziran 2024 Salı
ABD
ABD'de evsiz sayısı arttı
18 Haziran 2024 Salı