Bakanı Uraloğlu “Zengin Bir Kütüphaneye Kavuştuk"

Bakanı Uraloğlu “zengin bir kütüphaneye kavuştuk"

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Karayolları 100. Yıl Kütüphanesi'nin açılışına katılarak, Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) işbirliğiyle hazırlanan "Karayollarının Asırlık Yol Çizgileri Kitabı'nın" tanıtım törenine katıldı.

Bakanı Uraloğlu “zengin bir kütüphaneye kavuştuk"

Medeniyetin temelinin kültür olduğuna işaret eden Uraloğlu, medeniyetin kitapla, defterle, kalemle, okumakla, ilimle, irfanla, hikmet ve tefekkürle kıvamını bulduğunu söyledi.

Uraloğlu, ecdadın, duvarları kitaplarla dolu bir kütüphaneyi en kıymetli hazinelerden daha üstün tuttuğuna işaret ederek, "Kütüphaneler, bizim köklerimizi, biriktirdiklerimizi, bildiklerimizi, öğrendiklerimizi gelecek nesillere aktaran en önemli araçlarımızdır. Milletlerin ilerlemesini, gelişmesini, kalkınmasını sağlayan en önemli unsurların başında, zengin kütüphanelerin gelmesi de bu nedenledir. Bizler de günümüzün hafızasını gelecek kuşaklara aktarmak için kütüphanelerimizi muhafaza etmeli, onları daha da zenginleştirmeli ve modern imkanlarla donatmalıyız." ifadelerini kullandı.

"YATIRIM FAALİYETLERİMİZİ DAHA DA ARTIRACAĞIZ"

KGM tarafından hayata geçirilen kütüphane projesinin kıymetli bir adım olduğunu vurgulayan Uraloğlu, "KGM tarafından muhafaza edilen kurum arşivinin yanı sıra çeşitli inşaat firmalarının ve kara yolcu arkadaşlarımızın kitap, belge ve çeşitli doküman bağışlarıyla 14 binden fazla kaynağın yer aldığı zengin bir kütüphaneye kavuştuk. KGM'nin zengin bir arşivi olduğunu biliyoruz. 2021'de İNTES tarafından derlenen 'Karayollarının Asırlık Yol Çizgileri' kitabının hazırlanması için Genel Müdürlüğümüz arşivini açarak, bilgi, belge ve görsel paylaşımlarıyla büyük destek sağlamıştır. " diye konuştu.

Uraloğlu, Türkiye'yi geleceğe taşıyacak nice dev projelere imza atacakların belirterek, "Türkiye sevdasıyla, akıllı, çevreci ve bütünsel kalkınmaya katkı sağlayacak politikalar çerçevesinde yatırım faaliyetlerimizi daha da artıracağız. KGM, kuruluşundan bugüne kadar binlerce eğitim ve kurs programları düzenlemiş, ülkemizin güzide kuruluşlarından biridir. Bu kütüphane de bu mantığa hizmet edecek eserlerden biri olmuştur." dedi.

"BİLGİYE GİDEN YOLLARI AÇIK TUTACAĞIZ"

Karayolları Genel Müdürü Ahmet Gülşen de Karayolları 100. Yıl Kütüphanesi'ni, bilgiye erişimin, kurumsal hafızanın korunmasının, sürekli öğrenmenin ve sosyal değerlerin büyük önem taşıdığı bilinciyle inşaat ettiklerini söyledi.

Kütüphane ile kara yolu sektörünün geçmişine ve bugününe ışık tutan kitapları, sektör raporlarını, bilimsel makaleleri ve diğer önemli kaynakları hem basılı hem de dijital ortamda kullanıma açtıklarını anlatan Gülşen, "Kütüphane, kurumun dünüyle yarını arasında köprü mahiyetinde olacak. Kütüphaneyi bundan sonraki süreçte de zenginleştirmek her dönemde güncelliğini korumasını sağlamak için azami gayret göstereceğiz, bilgiye giden yolları açık tutacağız." ifadesini kullandı.

İNTES Başkanı Celal Koloğlu da KGM'nin, ülkenin yatırımcı kuruluşlarının başında geldiğini ve okul niteliği taşıdığını söyledi.

Konuşmaların ardından Uraloğlu, Karayolları 100. Yıl Kütüphanesi'nin açılışını gerçekleştirdi ve kütüphaneyi gezerek bilgi aldı.

 

 

Son Dakika Gelişmelerden Vaktinde Haberdar olmak istiyor musunuz? Google News'te Gazette'ye abone olun. 

ABONE OL!

 

DİĞER HABERLER

5.0 büyüklüğünde deprem!
5.0 büyüklüğünde deprem!
25 Haziran 2024 Salı
ATM
ATM'den para çekme limiti değişti
24 Haziran 2024 Pazartesi
3.9 büyüklüğünde deprem!
3.9 büyüklüğünde deprem!
24 Haziran 2024 Pazartesi
Masör kadına 8 erkek tecavüz etti
Masör kadına 8 erkek tecavüz etti
24 Haziran 2024 Pazartesi
WhatsApp kızlar için hazırladı
WhatsApp kızlar için hazırladı
24 Haziran 2024 Pazartesi
Hakan Fidan
Hakan Fidan'dan BRİCS açıklaması
24 Haziran 2024 Pazartesi
Bedelli askerlik için son tarih
Bedelli askerlik için son tarih
24 Haziran 2024 Pazartesi