Erkılınç: Basınımız Gerçekçi Bir Çözüm Bulmalı

BİK Müdürü Erkılınç: Basınımız gerçekçi bir çözüm bulmalı

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Cavit Erkılınç, ilan ve reklam gelirlerindeki azalmayı değerlendirerek, basının bu duruma gerçekçi bir çözüm bulmasının zaruri olduğunu belirtti. 

BİK Müdürü Erkılınç: Basınımız gerçekçi bir çözüm bulmalı

Basın İlan Kurumu'nun 32. Dönem 6. Genel Kurul Toplantısı, Genel Müdür Cavit Erkılınç’ın konuşmasıyla başladı. Erkılınç, konuşmasında Basın İlan Kurumu aracılığıyla basına yapılan maddi desteklere ilişkin bilgiler verdi. Mevzuatın gerektirdiği şartları taşıyan internet haber sitelerinin, 1 Nisan 2023’ten itibaren resmî ilan ve reklam yayımlamaya başlayarak önemli bir gelire kavuştuğunu belirtti.

Erkılınç, internet haber sitelerinin 1 Nisan 2023 ile 1 Nisan 2024 arasındaki bir yıllık süreçte 1 milyar 130 milyon Türk Lirası tutarında resmî ilan ve reklam yayımladığını kaydetti. 2024 yılında ise 1,5 milyar Türk Lirası’nı aşan bir desteği dijital yayınlara aktarmayı hedeflediklerini belirten Erkılınç, gazete ve dergileri de dahil ettiklerinde 4 milyar Türk Lirası büyüklüğünde bir ilan ve reklam pastasına ulaşmayı beklediklerini ifade etti.ADİL VE TARAFSIZ DAĞITIM

İnternet haber sitelerinin trafiklerinin ölçümü için geliştirilen BİK Analitik yazılımına değinen Erkılınç, adil ve tarafsız bir resmî ilan dağıtımının "Kurumun olmazsa olmazı, vazgeçilmez prensibi" olduğunu belirtti. Erkılınç, BİK Analitik’in uluslararası geçerliliği bulunan TS ISO/IEC 25051 Standardı Belgelendirmesini aldığını ve kamu güvenini pekiştirmeye yönelik denetim raporunu almak için çalıştıklarını söyledi.

SAHTE TRAFİK ALAN SİTELERLE MÜCADELE

Mevzuatın öngördüğü çerçevenin dışında sahte trafik alan internet haber siteleriyle mücadelenin daha etkili bir şekilde sürdürüleceğini vurgulayan Erkılınç, mesleğini layıkıyla yapan internet haber sitelerinin müsterih olmalarını istedi. İyi yayıncılık yapanlarla yapmayanları mutlaka ayıracaklarını belirtti.ANAYASAL ÖZGÜRLÜKLER VE KURUM MEVZUATI

Basın İlan Kurumu’nun, kamu kaynaklarını okunan ve görünen yayınlara objektif ölçütlerle aktarmak amacıyla kurulduğunu hatırlatan Erkılınç, “Biz kimsenin yaptığı yayıncılığa, fikrine, içtihadına karışmayız; karışamayız. Ancak resmî ilan veya reklam alacaksan Kurumumuz mevzuatına uymak zorundasın” dedi. Türkiye’deki 4 binin üzerinde gazete ve dergi ile 10 bine yakın internet haber sitesinden sadece 2 bin civarındaki yayının Kurumun görev alanına girmeyi kabul ettiğini belirtti.

BAĞIMSIZ KARAR MEKANİZMALARI

Erkılınç, Basın İlan Kurumu’nun üstlendiği görev vesilesiyle aldığı komisyon ücretlerinin kaldırılmasına yönelik talepleri değerlendirerek, bu olmadığında sektöre kesintisiz hizmet veren bağımsız karar mekanizmalarının sekteye uğrayacağını söyledi. Erkılınç, “Söz konusu talebi dile getirenler Kurumumuz olmadığında veya bağımsız karar alabilme yeteneğimiz ortadan kalktığında ne yapacaklarına dair planları var mı?” diye sordu.GERÇEKÇİ ÇÖZÜMLER BULUNMALI

Erkılınç, bazı illerdeki gazete sayısının resmi ilandan feragat etme yoluyla azalmasına değinerek, Kurumun gazetelerin aldığı kararlarda hiçbir şekilde baskıcı, zorlayıcı veya teşvik edici olmadığını vurguladı. Erkılınç, basının bu duruma gerçekçi bir çözüm bulmasının zaruri olduğunu ve bunun nasıl olacağına basının karar vermesi gerektiğini söyledi.

 

ANKARA'DAKİ GAZETE SAYISINDAKİ AZALMA

Erkılınç, Ankara merkezde resmi ilan yayımlayan gazete sayısının dörde düşmesini değerlendirerek, bu gazetelerin ayda neredeyse 2 milyon TL’ye yakın gelir elde edeceğini ve nitelikli personel çalıştırarak kaliteli yayıncılık yapabileceklerini belirtti. Ankara gazetelerinin dönüşümüne katkı sunan Nazmi Bilgin Bey’e ve tüm gazete sahiplerine şükranlarını sundu.

Erkılınç’ın konuşmasının ardından, Başkanlık Divanı Heyeti seçimi gerçekleştirildi ve komisyonlar çalışmalarına başladı. Genel Kurul Toplantısı, 31 Mayıs 2024 Cuma günü yapılacak oturumla tamamlanacak.


Son Dakika Gelişmelerden Vaktinde Haberdar olmak istiyor musunuz? Google News'te Gazette'ye abone olun. 

ABONE OL!

 

DİĞER HABERLER

4,1 büyüklüğünde deprem!
4,1 büyüklüğünde deprem!
17 Haziran 2024 Pazartesi
Salda Gölü
Salda Gölü'ne asfalt gündem oldu
17 Haziran 2024 Pazartesi
MHP Genel Merkezi’nde bayramlaşma
MHP Genel Merkezi’nde bayramlaşma
17 Haziran 2024 Pazartesi
6 büyüklüğünde deprem!
6 büyüklüğünde deprem!
17 Haziran 2024 Pazartesi