Büyükşehir göçmenlerin uyumu için çalışıyor

Büyükşehir göçmenlerin  uyumu için çalışıyor

Vatandaşlar ve göçmenlerden oluşan dezavantajlı 60 kişi Belemedik’i gezdi, “kadına şiddete hayır” dedi

 

 

 

HABER MERKEZİ-Adana Büyükşehir Belediyesi’nin hizmet alanı içerisindeki göçmen ve mültecilerin mevzuat dahilinde sağlık, istihdam, hukuk, dezavantajlı bireylere yönelik toplumsal destek hizmetleri ve sosyal hizmet alanlarında kamu hizmetlerine erişimlerinin desteklenmesi için danışmanlık hizmeti verilmesi, hizmet sağlayıcılarının kapasitelerinin güçlendirilmesi, yerel toplulukla göçmen topluluk arasında toplumsal uyumun desteklenmesi amacıyla Adana Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Göç ve Göçmen İşleri Şube Müdürlüğü’nün, Uluslararası Göç Örgütü (IOM) ile iş birliği halinde yürüttüğü “Entegre Hizmet Temini ve Sosyal Uyumu Belediye Göçmen ve Mülteci Merkezi İle Destekleme” projesi kapsamında Göçmen Koordinasyon ve Uyum Merkezi’nde gerçekleştirilen faaliyetler sürüyor.

Kentte ikamet eden göçmenlerin gelişmelerini ve yerel vatandaşlarla kaynaşmalarını sağlamaya yönelik yapılan bazı çalışmalar:

-Adana’da yaşayan göçmenlere yönelik sağlık, eğitim, mesleki eğitim ve istihdam, sosyal hizmetler, hukuk ve toplum destek alanlarında danışmanlık hizmetleri.

-Okul çağındaki çocukların eğitime erişimini kolaylaştırmayı sağlayıcı danışmanlık hizmetleri verilmektedir.

-Kentin göçmenlerden kaynaklı sorunlarını giderebilmek için kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları ile işbirliği yapılmaktadır.

-Projelere vatandaşlarımız ve göçmenler dahil edilmektedir.

-Göçmenlere kültür, sanat, eğitim, sağlık tanıtım amaçlı mekan ve çevreleri tanıtmak, bu çevrelerle kaynaşmalarına yardımcı faaliyetler ile ortak üretme, çalışma, satma ve paylaşma amaçlı kermes, panayır, piknik, gezi vb. etkinlikler ihtiyaç ve talepler doğrultusunda planlanarak düzenlenmektedir.

KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI ULUSLARARASI MÜCADELE GÜNÜ’NDE BELEMEDİK’E GEZİ

Bu faaliyetler kapsamında Göç ve Göçmen İşleri Şube Müdürlüğü ve Uluslararası Göç Örgütü’nün (IOM) katkı ve destekleri ile icra edilen Belemedik Gezisi Etkinliği 25.11.2021 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Etkinligğe koronavirüs tedbiri nedeniyle 60 kişilik sınırlı katılımla gerçekleştirilmiş ve HES kodları incelenen göçmen gruplar ve vatandaşlarımız yarı yarıya dahil edilmiştir.

Yerel ve göçmen toplulukların kaynaşmasına olanak sağlayan etkinlikte, belediyeden, planlanan etkinliğin daha verimli olabilmesi için mihmandar görevlisi temin ederek, civarda tarihi dokusu güçlü olduğu kadar, doğal güzelliği ile ön plana çıkan Belemedik’te belirlenen kısa bir rut gezintisi yapılmıştır.

KADINA ŞİDDETE HAYIR KONULU FARKINDALIK OTURUMU

25 Kasım 10 Aralık tarihleri arasında ‘Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele günü’ kapsamında, ‘Cinsiyet Temelli Şiddete karşı 16 günlük Aktivizim kampanyasının ilk gününde, “Kadınlar İçin Daha Aydınlık Bir Gelecek” ilkesiyle BM turuncu rengi kullanma kararı aldığında, katılımcı kadınlara turuncu kurdela dağıtılarak, günün anlam ve önemine dayalı ‘Kadına Şiddete Hayır’konulu farkındalık oturumu gerçekleştirilmiştir. Daha sonra beyaz renkte büyük bir kumaş üzerine renkli akrilik boyalar ile boyama ve baskılar yapılıp Kadın Haklarına verilen önem vurgulanmıştır. 2018 yılından beri göçmen ve yerel topluluklar arasındaki iletişim ve uyumun sağlanması için STK’larla iş birliği halinde faaliyetler yürüten Adana Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı, 2022 yılında da yeni projeleri hayata geçirmeye devam edecek.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER