Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar’a Hapis Cezası

Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar’a hapis cezası

Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar, CHP İlçe Başkanı olan kardeşi Caner Aydar ve amcası Ertan Aydar'a "hukuki alacağın tahsili amacıyla tehdit" suçundan 2 yıl 1'er ay hapis cezası verildi.

Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar’a hapis cezası

Ceyhan 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan duruşmaya, tutuksuz sanıklardan Belediye Başkanı Kadir Aydar ve bazı tanıklar ile taraf avukatları katıldı. Diğer sanıklar ise duruşmaya gelmedi.

Cumhuriyet savcısı, mütalaasında, müşteki B.A'nın bulunduğu araçta meydana gelen trafik kazasından kaynaklı tedavi masraflarının sigorta şirketine karşılanması için tazminat davası açtığını belirtti. Savcı, sanıkların mağdurdan 100 bin lira ve senet imzalamasını talep ettiklerini ifade etti.

Sanıkların fikir birliği içinde ödeme almak amacıyla tehdit ettiğini belirten savcı, sanıkların 100 bin liranın Caner Aydar'ın hesabına aktarılmasını sağladıklarını ve 45 bin liralık senedi de imzalattıklarını dile getirdi. Sanıklar Alper, Caner, Kadir ve Ertan Aydar'ın "hukuki alacağın tahsili amacıyla tehdit" suçundan cezalandırılmasını, Mustafa Aydar'ın ise "delil yetersizliğinden" beraatini talep etti.Hakkındaki iddialar hatırlatılarak savunması alınan sanık Kadir Aydar, olayla ilgisinin olmadığını öne sürdü. Aydar, yaşanan tartışmanın ardından pişmanlık duyduğunu ve suçlamaları kabul etmediğini belirtti.

Diğer sanıkların avukatları da müvekkillerinin suçsuz olduğunu iddia ederek, beraat talep etti.

Mahkeme heyeti, sanıklar Kadir, Ertan ve Caner Aydar'ı "hukuki alacağın tahsili amacıyla tehdit" suçundan 2 yıl 1'er ay hapis cezasına çarptırdı. Diğer sanıklar Mustafa ve Alper Aydar'ın ise "suçun sanıklar tarafından işlendiğinin sabit olmadığı" gerekçesiyle beraatine karar verdi.

Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar, 2019'daki Mahalli İdareler Genel Seçimi'nde adli sicil kaydı bulunmasından dolayı mazbatasının iptal edilmiş, ancak 31 Mart 2024'teki seçimlerde yeniden aday gösterilerek ikinci kez Ceyhan Belediye Başkanı olmuştu.

 

 
Son Dakika Gelişmelerden Vaktinde Haberdar olmak istiyor musunuz? Google News'te Gazette'ye abone olun. 

ABONE OL!

 

DİĞER HABERLER

Justin Timberlake tutuklandı
Justin Timberlake tutuklandı
19 Haziran 2024 Çarşamba
3,2 büyüklüğünde deprem korkuttu
3,2 büyüklüğünde deprem korkuttu
19 Haziran 2024 Çarşamba
Milli maç heyecanı sokaklarda
Milli maç heyecanı sokaklarda
18 Haziran 2024 Salı
ABD
ABD'de evsiz sayısı arttı
18 Haziran 2024 Salı