Erdoğan'dan 3 Ülke Liderine Tebrik Mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Filistin açıklaması

Filistin'i tanıyan Norveç, İspanya ve İrlanda'nın liderlerini tebrik ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, henüz tanımamış ülkelere de çağrıda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Filistin açıklaması

Dünya çapında Filistin'i devlet olarak tanıyan ülkelerin sayısı artıyor. Avrupa'dan Norveç, İspanya ve İrlanda, peş peşe açıklamalarla Filistin'i tanıyacaklarını duyurdu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu kararları Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen Uluslararası İyilik Ödülleri Töreni'nde değerlendirdi.

Erdoğan: "Diğer Ülkelere de Çağrıda Bulunuyorum"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Norveç, İspanya ve İrlanda'nın Filistin Devleti'ni tanıma kararlarından büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, "Bu vicdanlı kararlarından dolayı liderlerini tebrik ediyoruz. Henüz Filistin Devleti'ni tanımayan ülkelere de aynı adımı atmalarını çağırıyoruz." dedi. Erdoğan, Türkiye'nin mazlumun yanında olmaya devam edeceğini vurguladı.

"Gazze'de Soykırım İşleniyor"

Erdoğan, konuşmasında Gazze'deki duruma da değinerek, "7 Ekim'den bu yana Gazze'de son asrın en hoyrat soykırımlarından biri işleniyor. 35 bin masum şehit edildi. 80 binden fazla Filistinli yaralandı. Gazze neredeyse enkaza döndü." ifadelerini kullandı. Gazze'nin büyük bir çocuk mezarlığına çevrildiğini ve hastanelerin bombalandığını belirtti.

"Soykırımcıların Adalete Hesap Vermesi Gerekiyor"

Erdoğan, İsrail'in Filistin üzerindeki saldırılarına karşı durulması gerektiğini belirterek, "Hamas ateşkes teklifi kabul etti, İsrail ise uzlaşmaz tavrını sürdürüyor. Batılı güçler Netanyahu'nun arkasında durdukça Filistin'de işgal bitmez. İsrail'in bölge ülkelerine saldırıları artıyor. İsrail yönetiminin daha fazla insan ölmeden durdurulması gerekiyor." dedi. Erdoğan, İsrail'in soykırım suçlarından dolayı adalete hesap vermesi gerektiğini vurguladı.

"Filistin Zafere Ulaşacaktır"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin Filistin direnişçilerini desteklemeye devam edeceğini belirterek, "Gazze'ye gönderdiğimiz yardımların toplamı 54 bin tonu geçti. İsrail'e olan ihracat ve ithalat işlemlerini geçen ay tamamen durdurduk. Yaklaşık 9,5 milyar dolarlık ticaret hacmini bitirdik." dedi. Erdoğan, Filistin'in bağımsız ve egemen bir devlet olarak 1967 sınırlarıyla mutlaka kurulması gerektiğini ifade etti.

Erdoğan, Filistinli direnişçilerin onurlu mücadelesine ve dünya genelinde Gazze'ye destek veren vicdan sahibi insanlara teşekkür ederek, "Filistin zafere ulaşacaktır. 1967 sınırlarıyla bağımsız ve egemen Filistin mutlaka kurulmalı." dedi.
 

DİĞER HABERLER

6 büyüklüğünde deprem!
6 büyüklüğünde deprem!
17 Haziran 2024 Pazartesi