Reisi Son Yolculuğuna Uğurlanıyor

Cumhurbaşkanı Reisi'nin cenaze töreni

Helikopter kazasında hayatını kaybeden İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan son yolculuğuna uğurlanıyor.

Cumhurbaşkanı Reisi'nin cenaze töreni

Dışişleri Bakanı Abdullahiyan için ise Dışişleri Bakanlığı binası önünde tören düzenlendi. Merasime çok sayıda ülkeden devlet başkanı, başkan yardımcısı, bakan, meclis başkanı ve özel temsilciler katıldı. Abdullahiyan'ın naaşı, askeri bando eşliğinde getirilerek tören sonunda Tahran'ın güneyindeki Rey şehrinde defnedildi.

Reisi'nin cenazesini taşıyan büyük bir kamyon, yas tutanların arasından geçerken bazıları Reisi'yi “savaş meydanının adamı” olarak niteleyen pankartları havaya kaldırdı. Kamyonun üzerinde Şii İslam'ın sekizinci imamı İmam Rıza'ya atfen “Geldim ey kral, bana sığınak ver” sloganı yazılıydı.Meşhed sokaklarında, özellikle de Reisi'nin ebedi istirahatgâhı olan ve her yıl milyonlarca hacı tarafından ziyaret edilen İmam Rıza türbesi çevresinde Reisi posterleri, siyah bayraklar ve Şii sembolleri dikildi.

Daha önce de ellerinde Reisi'nin resimlerini taşıyan ve bayraklar sallayan binlerce kişi, Reisi'nin tabutunun taşınması için doğudaki Güney Horasan eyaletinin başkenti Birjand'ın sokaklarına dizilmişti. Reisi, İran'ın en kutsal İslami mekânı olan ve Şii Müslümanlar tarafından 9. yüzyılda yaşamış İmam Ali Rıza'nın istirahatgâhı olarak saygı gören altın kubbeli İmam Rıza türbesinde toprağa verilecek.İran'da 2022 yılında Mahsa Emini, örtünme kurallarına uymadığı gerekçesiyle gözaltına alınmış, ardından kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti. Emini'nin ölümünden Tahran yönetimini sorumlu tutan İranlılar, büyük bir isyana başlamıştı. Ayaklanma, hem İran'da hem dünyada kadın hakları mücadelesinin sembolü haline gelmişti. Cumhurbaşkanı Reisi, Hamaney ile birlikte Emini'nin ölümü ve kadınlara yönelik baskılara karşı halkın öfkesinin merkezine yerleşmişti.


Son Dakika Gelişmelerden Vaktinde Haberdar olmak istiyor musunuz? Google News'te Gazette'ye abone olun. 

 

DİĞER HABERLER

Okullarda karne heyecanı
Okullarda karne heyecanı
14 Haziran 2024 Cuma
Kuzen evlilikleri yasaklandı
Kuzen evlilikleri yasaklandı
13 Haziran 2024 Perşembe
20 bin öğretmen ataması ne zaman?
20 bin öğretmen ataması ne zaman?
13 Haziran 2024 Perşembe
Tesla
Tesla'dan Avrupa'da zam sinyali
13 Haziran 2024 Perşembe
Hakan Fidan
Hakan Fidan'dan diplomasi trafiği
13 Haziran 2024 Perşembe
Serdar Ortaç
Serdar Ortaç'tan borç açıklaması
13 Haziran 2024 Perşembe