Bakan Tunç'tan DEM Parti Açıklaması

DEM Parti'yi kapatma davası gündemde

Adalet Bakanı Tunç: "Terör örgütlerine karşı mesafe koyması gerekir" açıklamasında bulundu.

DEM Parti'yi kapatma davası gündemde

Adalet Bakanı Tunç, TBMM'nin açılışının 104. yılı ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla TBMM Tören Salonu'nda düzenlenen resepsiyonda basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, "DEM Parti'ye kapatma davası açılması" çağrısıyla ilgili soruya Tunç, "Eğer hukukta bir suç işlenmişse, bir Anayasa, kanun ihlali varsa orada yetkili makamlar devreye girer, gereğini yapar." şeklinde cevap verdi. Tunç, DEM Parti'nin terör örgütüyle arasına mesafe koyamadığını ve terör örgütünün eylemlerini destekleyici söylemleri olduğunu belirtti. HDP'ye açılan kapatma davasını örnek göstererek, DEM Parti'nin de benzer bir durumda olması durumunda benzer bir sürecin yaşanabileceğini ifade etti.

Demokratik siyasetin şiddeti ve terörü reddetmesi gerektiğini vurgulayan Tunç, teröre karşı tavrını koymayan siyasi partilerin demokratik hukuk devletinde ele alınacağını dile getirdi.

Sahipsiz hayvanlarla ilgili soruya Tunç, sokak hayvanlarının korunması gerektiğini ve bu konuda daha etkili yasal düzenlemelerin yapılması gerektiğini belirtti. Sokak hayvanlarının toplum sağlığını tehdit ettiği durumlarda tedbir alınması gerektiğini ifade etti.

Tunç ayrıca, İstanbul Eyüpsultan'da meydana gelen olayla ilgili ABD adli makamlarıyla yapılan yazışmaların tamamlandığını ve dosyada eksiklik olmadığını söyledi. Tunç, olumlu bir sonuç beklediklerini dile getirdi.

Son olarak, 9. Yargı Paketi ile ilgili çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu ve cezasızlık algısını ortadan kaldırmaya yönelik düzenlemelerin yapıldığını belirtti. Tunç, milletvekillerine taslakları sunacaklarını ve yaklaşık 80 maddeyi içereceklerini ifade etti.
 

DİĞER HABERLER

3.9 büyüklüğünde deprem!
3.9 büyüklüğünde deprem!
19 Mayıs 2024 Pazar