Efes 2024 Tatbikatı Nefes Kesmeye Devam Ediyor

Efes 2024 Tatbikatı nefes kesmeye devam ediyor

İzmir'in Seferihisar ilçesinde, Ege Ordusu Komutanlığının sevk ve idaresinde 9 Mayıs'ta başlayan Efes-2024 Birleşik, Müşterek Fiili Atışlı Arazi Tatbikatı'nın son provası devam ediyor.

Efes 2024 Tatbikatı nefes kesmeye devam ediyor

Tatbikatın senaryosu gereği, gece başlayan hava hücum harekatına devam edilerek, top ve komuta kontrol araçları helikopterlerle taşındı. Amfibi hedef sahasındaki muhasım denizaltı tespit edilip, talim torpidosu atışı yapıldı. Amfibi harekatını destekleyen topçu atışları gerçekleştirildi. Mayın avlama gemisi tarafından tespit edilen mayın, otonom sualtı aracı ve mayın harbi dalgıçları tarafından teşhis edilip imha edildi. Amfibi harekatı desteklemek için topçu ve helikopterler atış yaptı.

Denizde arama kurtarma faaliyetlerinin ardından, deniz altından TGC Anadolu'ya sıhhi tahliye gerçekleştirildi. Meskun mahal muharebesi senaryosu kapsamında tanklar atış yaptı, tanksavar ve Bayraktar TB2 atışları gerçekleştirildi. Birleşme harekatının icrasıyla tatbikatın son provası tamamlandı.

Tatbikatı, şehit yakınları, gaziler ve tatbikatta görevli askeri personelin aileleri de izledi. İzleyiciler, başarıyla gerçekleştirilen faaliyetleri alkışladı. Tatbikatta eşi görev alan Fatma Aytaş, emeği geçenlere teşekkür ederek, "Halka açık olması çok güzel, çok mutlu, memnun oldum," dedi. Babası tatbikatta görev alan 14 yaşındaki Livanur Gönel ise savaş uçaklarına meraklı olduğunu belirterek, "Savaş oyunları oynadığım için böyle şeyleri seviyorum," dedi.

Emekli Albay Yalçın Görgün, Türk Silahlı Kuvvetleri ile gurur duyduğunu belirterek, "Bu tatbikatlar, silahlı kuvvetlerin milletiyle olan birlik ve beraberliğini göstermesi açısından çok önemli. O yüzden gururla ve tüylerimiz diken diken olurcasına izliyoruz. Gurur duyuyoruz ülkemizle, Türk Silahlı Kuvvetlerimizle," ifadelerini kullandı.

Efes-2024 Birleşik, Müşterek Fiili Atışlı Arazi Tatbikatı, Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, çeşitli bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla, herhangi bir ülkeyi hedef almadan hazırlanan jenerik senaryoya uygun olarak 9 Mayıs'ta başlamıştı.

Son Dakika Gelişmelerden Vaktinde Haberdar olmak istiyor musunuz? Google News'te Gazette'ye abone olun. 

ABONE OL!

 

DİĞER HABERLER

Fil, ABD
Fil, ABD'li turisti öldürdü
22 Haziran 2024 Cumartesi
EGM Öğretim Elemanı alacak
EGM Öğretim Elemanı alacak
22 Haziran 2024 Cumartesi
Memur maaş zammı belli oldu
Memur maaş zammı belli oldu
21 Haziran 2024 Cuma
Seyhan Nehri
Seyhan Nehri'ni yosun bastı
21 Haziran 2024 Cuma