Elektrik denetiminde tek yetkili Bakanlık olacak

Elektrik denetiminde tek yetkili Bakanlık olacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından Elektrik Dağıtım Şirketleri (EDAŞ) Denetim Yönetmeliğinde Değişik Yapılmasına Dair Yönetmeliği yürürlüğe girdi. Resmi Gazete’de yayımlanan yürürlüğe göre, EDAŞ’ların denetlenmesiyle ilgili görev alacak şirketlerin yetkilendirilmesi ve bu şirketlerden hizmet satın alımında tek yetkili Bakanlık olacak.


Değişiklik düzenlemesinde yetkili şirket tanımında yapılan güncellemeyle, dağıtım şirketlerini denetlemek üzere yetki almak isteyen şirketlerin bundan böyle sadece Bakanlık tarafından yetkilendirilebileceği hükmü getirildi. 

Düzenlemede ayrıca denetim yükümlülükleriyle ilgili hizmet alımının da ancak Bakanlık tarafından yapılabileceği yönünde değişiklik de yapıldı. 

Bakanlık, önceden olduğu gibi denetim işlemini ihtisas sahibi olan kamu kurum ve kuruluşlarıyla birlikte yapabilecek veya bu kuruluşlara yetki devretmek suretiyle yaptırabilecek.

Daha önce şirketlere, Bakanlık tarafından yetki devri yapılmış ihtisas sahibi kamu kurum ve kuruluşları tarafından da yetki verilebiliyordu. 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER