Erdoğan Gürcistan Liderini Ağırladı

Erdoğan: Gürcistan'la ticaret hedefimiz 5 milyar dolar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'de Gürcistan Başbakanı Irakli Kobakhidze'yi ağırladı. 

Erdoğan: Gürcistan'la ticaret hedefimiz 5 milyar dolar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'yı ziyaret eden Gürcistan Başbakanı Irakli Kobakhidze ile gerçekleştirdiği görüşmelerin ardından basın toplantısı düzenledi. Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Verimli Görüşmeler ve Ekonomik İşbirliği

Erdoğan, Başbakan Kobakhidze ile verimli görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirtti. Türkiye’nin, Gürcistan'ın Avrupa Atlantik kurumlarıyla bütünleşme sürecine desteğini ifade eden Erdoğan, bu sürecin Gürcistan halkının hayrına sonuçlanmasını temenni ettiklerini söyledi. Geçen yıl iki ülke arasındaki ticaret hacminin 3 milyar dolara ulaştığını hatırlatan Erdoğan, yeni hedefin 5 milyar dolar olduğunu vurguladı. Ayrıca, Türkiye'nin Gürcistan’ın büyük altyapı projelerine destek vermeye hazır olduğunu belirtti.

Terörle Mücadelede İşbirliği

Erdoğan, FETÖ ve PKK başta olmak üzere terör örgütleri ve suç şebekeleriyle mücadeleyi daha etkili hale getirecek konular üzerinde durduklarını söyledi. Bu gayrimeşru yapılarla mücadelenin, ülke içinde ve dışında kararlılıkla sürdürüleceğini ifade etti.

Güncel Meseleler ve Filistin Konusu

Görüşmede güncel meselelerin de ele alındığını belirten Erdoğan, Gazze’deki vahşet hakkında değerlendirmelerini paylaştıklarını söyledi. Filistin'e destek eylemlerini değerli bulduğunu ve Filistin’i henüz tanımamış ülkeleri bunu yapmaya davet ettiğini açıkladı.

Güney Kafkasya’da Barış ve Huzur

Erdoğan, Güney Kafkasya'da barış ve huzurun önemine değinerek, bu konuda çalışma kararlılıklarını teyit ettiklerini belirtti.

Avrupa Futbol Şampiyonası’na Dair

Avrupa Futbol Şampiyonası’nda Türkiye Milli Takımı'nın Gürcistan ile aynı grupta yer aldığını hatırlatan Erdoğan, her iki takıma da başarılar diledi.

Resmi Törenle Karşılama

Gürcistan Başbakanı Kobakhidze, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından resmi törenle karşılandı. Kobakhidze'nin makam aracını, Beştepe önündeki caddede karşılayan süvariler, araca protokol kapısına kadar eşlik etti. Erdoğan, Kobakhidze’yi Beştepe'nin ana giriş kapısında karşıladı. İki lider tören alanındaki yerlerini aldıktan sonra 21 pare top atışı eşliğinde milli marşlar çalındı. Kobakhidze, Muhafız Alayı Tören Kıtası'nı "Merhaba asker" diyerek selamladı. Törende, tarihte kurulan 16 Türk devletini temsil eden bayraklar ve askerler de yer aldı.

Erdoğan ve Kobakhidze, heyetlerini birbirine takdim ettikten sonra merdivenlerde Türkiye ve Gürcistan bayrakları önünde tokalaşarak, gazetecilere poz verdi.
 

DİĞER HABERLER