Evde Gürültü Cezaları Arttı: 7 Bin Lira Ceza

Evde bunu yapan yandı: 7 Bin 667 lira ceza

Komşularınızın çıkardığı gürültüden bıktınız mı? Artık çözüm çok kolay! Tek bir şikayetinizle, rahatsız edici davranışlarda bulunan komşularınız hakkında para cezası uygulanabilecek.

Evde bunu yapan yandı: 7 Bin 667 lira ceza

Çevre Kanunu'nda yapılan değişiklikle birlikte gürültü cezalarında önemli artışlar yaşandı. Eğlence yerleri, fabrikalar, konutlar ve ulaşım araçları gibi çeşitli alanlarda gürültünün asgariye indirilmesi artık zorunlu hale getirildi.

Apartman Yöneticilerine Yeni Yetkiler
Apartman yöneticileri, belirli durumlarda apartman sakinlerine ceza uygulama yetkisine sahip olacak. Eğer bir apartman yöneticisi göreve geldiğinde tüm konut sakinlerine uymaları gereken kuralları ve cezaları önceden bildirirse, bu kurallara uyulmadığında para cezası verebilecek. Ancak, hiçbir apartman yöneticisinin bir apartman sakinini evinden çıkarma yetkisi bulunmuyor.

Zamlı Gürültü Cezaları
Çevre Kanunu Uyarınca Verilecek İdari Para Cezalarına İlişkin Tebliğ, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu tebliğe göre, eğlence yerleri, fabrikalar, hizmet binaları, atölyeler, iş yerleri, konutlar ve ulaşım araçlarında gürültünün asgariye indirilmesi için gerekli önlemlerin alınması şart koşuluyor.

Yeni Ceza Tutarları
Gürültü yapan yerlere kesilen cezalar Ocak ayından itibaren %58,46 oranında artırıldı. Yeni ceza tutarları şu şekilde:

Konutlar: Standart dışı gürültü veya titreşim yayan kişilere 7 bin 667 lira ceza.
Ulaşım Araçları: Keyfi olarak korna çalan veya egzozla gürültü yapan araçlara 23 bin 155 lira ceza.
İş Yerleri ve Atölyeler: Gürültü yapan iş yerleri ve atölyelere 77 bin 372 lira ceza.
Fabrikalar, Şantiyeler ve Eğlence Mekanları: Gürültü yapan fabrikalar, şantiyeler ve eğlence mekanlarına 232 bin 264 lira ceza.

Bu düzenlemelerle birlikte, vatandaşların ruh ve beden sağlığını korumak amacıyla gürültü kirliliğine karşı daha sıkı önlemler alınması hedefleniyor.
 

DİĞER HABERLER

6 büyüklüğünde deprem!
6 büyüklüğünde deprem!
17 Haziran 2024 Pazartesi