FETÖ Dosyaları Deşifre Oldu

FETÖ dosyaları deşifre oldu

FETÖ'nün emniyette gizli bir yapılanma oluşturduğu ve bu yapılanma hakkında önemli bilgilere ulaşıldığı bildirildi. 

FETÖ dosyaları deşifre oldu

"Garson" kod adlı gizli tanığın elinde bulunan mikro hafıza kartlarının son şifreleri kırıldı ve özel şifrelenmiş 250'ye yakın dosyada yeni bilgilere erişildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü, 2017 yılında Ankara'da başlayan soruşturma kapsamında, "Garson" adlı gizli tanığın teslim ettiği cep telefonu ve 2 mikro hafıza kartını incelemeye aldı. İçinde örgütün emniyet yapılanması hakkında bilgiler bulunan kartların büyük çoğunluğu incelendi ve 16 yıllık dev istihbarat arşivine ulaşıldı.

İlk aşamada, 320 bin kişiyi içeren bir liste ele geçirildi ve çeşitli illerdeki soruşturmalar sonucunda şüphelilerin birer birer yakalanmaya başlandı. Ancak, kartlardaki 250'ye yakın dosya özel programlarla şifrelendiği için açılamadı. Emniyet Genel Müdürlüğü uzmanları titizlikle çalışarak bu dosyalara da ulaştı.

FETÖ'nün güncel yapılanması hakkında önemli bilgiler içeren bu dosyaların şifreleri, Emniyet Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Başkanlığı'nda kırıldı. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında, daha önce işlem yapılmamış örgüt mensupları ve operasyonel hatlara ait detaylar tespit edildi ve 2011 ve sonrasına ait fişlemelere ulaşıldı.

Dosyaların içeriğinde bulunan verilerin şifrelenmiş olduğu ve kimlik bilgilerinin tespit edilmesinin zor olduğu belirtildi. Örgüt içindeki personelin kodlanarak işlendiği, telefon numaralarının değiştirildiği ve mezuniyet yıllarının harf ve rakamlarla kodlandığı görüldü. Örgütün kişileri fişlemek için spor terimlerini kullandığı, örneğin "tenis" teriminin "ortada, zararsız, alakasız" anlamına geldiği belirtildi.

Binlerce kişinin bulunduğu listeler, örgüt terminolojisine uygun şekilde kategorilere ayrıldı. Şifreleri kırılan dosyalarda bulunan isimler üzerinde detaylı incelemeler sürüyor ve tanık beyanları ya da telefon kayıtları olan kişilere yönelik işlemler yapılıyor.

Son Dakika Gelişmelerden Vaktinde Haberdar olmak istiyor musunuz? Google News'te Gazette'ye abone olun. 

ABONE OL!

 

DİĞER HABERLER

Justin Timberlake tutuklandı
Justin Timberlake tutuklandı
19 Haziran 2024 Çarşamba
3,2 büyüklüğünde deprem korkuttu
3,2 büyüklüğünde deprem korkuttu
19 Haziran 2024 Çarşamba
Milli maç heyecanı sokaklarda
Milli maç heyecanı sokaklarda
18 Haziran 2024 Salı
ABD
ABD'de evsiz sayısı arttı
18 Haziran 2024 Salı