Genç biyologların ufku genişledi

Genç biyologların ufku genişledi

Türkiye Biyologlar Derneği Adana Şubesi Prof. Dr. Davut Alptekin, genç biyoloji öğrencilerine gelecekteki biyoloji ve biyologların yeni çalışma alanları hakkında bilgi verdi.


Çukurova Üniversitesi Akif Kansu Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliğe, Prof. Dr. Alptekin’in yanı sıra Türkiye Biyologlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Uzman Biyolog İhsan Soytemiz, Gazette TV’de canlı yayınlanan Bir Tebessüm programının moderatörü Serkan Uçar ve öğrenciler katıldı.

Konferansta konuşan Uzman Biyolog Soytemiz, Gelecekteki biyolojinin özünün, biyolojideki birçok alt disiplinin birbiri ile entegrasyonu ile toplumsal problemleri ele alabilecek bir araştırma birliğinin kurulması gerektiğini, bu birlik ile değişik disiplinlerden bilgilerin bir araya getirilmesi ile biyolojik sistemlerin daha iyi anlaşılmasını ve böylece toplumsal sorunlara biyolojik tabanlı çözümler üretilebilmesinin sağlanacağını vurguladı.

‘’PROJELERİNİZ ÇOK ÖNEMLİ’’

Bireysel çaba ve meraklarla devam eden çalışmaların yeni biyolojinin temelini oluşturacağını belirten Soytemiz, ‘’Öncelikle toplumsal sorunlara geleceğin biyolojisi nasıl çözüm olur? sorusu ile gıda, enerji, sağlık ve çevre alanlarında biyologlara daha çok iş düşecek. Bu alanlarda üretilecek projeler ile yaratılacak iş alanlarında biyologlar istihdam edilecek. Biyologlar mezun olduktan sonra bu alanların birisinde uzmanlaşarak projeler üretebilecek. İklim değişikliği ile değişen tüm dengelerin yerine oturtulmasında biyologların yaratacağı projeler çok önemli’’ dedi.

‘’TİTİZLİKLE YARDIM EDECEĞİZ’’

Soytemiz, ‘’Geleceğin gıdaları, bitki bazlı yakıtlar ve güneş enerji sistemlerinin modernizasyonunda biyologlar çok önemli. İnsan sağlığı için bağırsak florasının güçklendirilmesinde özellikle ikinci beynimiz ile ilgili probiyotiklerin ülkemizde üretimi, tarımda ve çevrede mikrobiyal gübreler ve pis kokuların giderimi için bakteri komplekslerinin oluşturulması biyologların sağlayacağı iş alanları arasında. Öğrencilerimize fikir ve proje önerilerinde titizlikle yardımcı olacağız’’ diye konuştu.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER