Hayvan Barınağı’na 4 odalı ameliyathane

Hayvan Barınağı’na 4 odalı ameliyathane

Adana Büyükşehir Belediyesi Hayvan Barınağı’nda 4 odalı, modern ameliyathane açıldı.


Hayvan Barınağı’na 4 odalı ameliyathane

Adana Büyükşehir Belediyesi Hayvan Barınağı’nda 4 odalı ameliyathane açıldı. Açılışa katılan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, şehirlerin sadece insanların değil, bütün canlıların varlıklarını sürdürdüğü yerler olduğunu söyledi.

SOKAK HAVYANLARI POPÜLASYONU , TIBBİ VE İNSANİ YÖNTEMLERLE KONTROL ALTINA ALINACAK

Başkan Sözlü, “Bunu da doğal hayatı korumak üzere muhafaza etmeliyiz. İnsan sağlığına verdiğimiz önem kadar, yaratılışımızın gereği ve sorumluluğumuz olarak da hayvan sağlığına değer veriyoruz. Şehirlerde ‘hayvan sağlığı’ denildiğinde, insanların köpeklerle münasebetinden dolayı ve sokağa bırakılan köpekler sorunundan kaynaklı, bu canlı türü öne çıkıyor.

İnsan ve hayvan sağlığının korunması amacıyla yeni ameliyathane hizmete açıldı. Sağlık Daire Başkanımızı ve çalışanlarını canı gönülden tebrik ediyorum. İnşallah Adana’da hayvan popülasyonu, tıbbi, insanı metotlarla kontrol altına alınacak.”

2015’TE ADANA’DA KISIRLAŞTIRILMAMIŞ SOKAK HAYVANI KALMAYACAK

Adana Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanı Opr. Dr. Fatih Karayandı da, 4 odalı bir ameliyathana hazırladıklarını belirterek, “Daha önce 1 odalı, ilkel şartlarda hizmet veren bir ameliyathane vardı. Yeni ameliyathanede kısırlaştırma ve tedavi hizmeti verilecek. Daha önce günde 20-30 olan kısırlaştırma sayısı, böylece günde 100’e çıkacak. Adana’da yaklaşık 30 bin başıboş köpek var. Ameliyathanemiz tam kapasite çalıştığında, 2015 yılı içinde Adana’da sokak hayvanı sorunu kalmayacak. Aşılanmamış, kısırlaştırılmamış ve kulağına küpe takılmamış köpek kalmayacak. Ameliyathaneyi, barınağın yeni binasına kolayca taşınabilecek şekilde inşa ettik ve iki de yeni toplama aracı satın altık ve en kısa sürede bize teslim edilecek.

ADANA MARKA ŞEHİR OLMA YOLUNDA İLERLİYOR

Türkiye’in yakından tanıdığı hayvansever Nesrin Çıtırık da, Adana’nın sokak hayvanları konusunda marka şehir olma yolunda hızlı adımlar attığını ifade ederek, “Adana bir şey değişti, her şey değişti. Bu sloganın gereği yerine getiriliyor. Değişenlerden birini burada somut olarak yaşıyoruz.

Kısırlaştırma önceliğimiz olacak çünkü biz de sokaktaki hayvan sayısının kontrol altına alınmasını istiyoruz. Hem vatandaşlarımız, hem hayvanlarımız için bu önemli. Ayrıca tedavinin de olmasını istiyoruz. Şiddet toplumu olmaya doğru gittiğimiz şu günlerde merhamet, sevgi duygularının verilmesi çok önemli. 2, 3 yıl önce bu barınak bizim için ızdırap kaynağıydı. Hüseyin Sözlü Bey ve Fatih Karayandı  Bey sayesinde, şimdi çok iyi bir duruma geldik. Hayvanlarımızın karnı tok. Adana bir merhamet şehri olma yolunda hızla yoluna devam ediyor. Başkanımın bastığı toprağa kurban” diye konuştu.

 

DİĞER HABERLER

Motorin fiyatında dev indirim!
Motorin fiyatında dev indirim!
25 Temmuz 2024 Perşembe