İran Cumhurbaşkanlığı Seçim Süreci Başladı

İran cumhurbaşkanlığı seçim süreci başladı

İran'da, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin helikopter kazasında hayatını kaybetmesinin ardından yeni cumhurbaşkanlığı seçim süreci başladı. 

İran cumhurbaşkanlığı seçim süreci başladı

 İran devlet televizyonunun bildirdiğine göre, İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi bir kararname yayımlayarak seçim sürecinin başlatılması talimatını verdi. Seçimler, 28 Haziran'da yapılacak.

Kararnamede, "Ayetullah Dr. İbrahim Reisi ve değerli arkadaşlarının şehadeti dolayısıyla taziyelerimizi sunarken, anayasanın 131. maddesi ile Cumhurbaşkanlığı Seçim Kanununun 38. ve 39. maddeleri kapsamında 14. Cumhurbaşkanlığı dönemi seçim sürecinin başlatılması kararı alındı" ifadesi yer aldı. Bu doğrultuda, ülke genelindeki valilik ve kaymakamlıklara, üç gün içinde seçim merkezlerinin kurulması ve yönetim kurullarının oluşturulması talimatı verildi.

Cumhurbaşkanı Reisi'nin 19 Mayıs'ta meydana gelen helikopter kazasında hayatını kaybetmesinin ardından, anayasa gereği Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Muhbir, İran lideri Ayetullah Ali Hamaney'in onayıyla vekaleten cumhurbaşkanlığı görevini üstlenmişti. Anayasaya göre, mevcut cumhurbaşkanının hayatını kaybetmesi durumunda yeni cumhurbaşkanının en fazla 50 gün içinde seçilmesi gerekiyor. Bu nedenle, yasama, yürütme ve yargı başkanlarının 20 Mayıs'ta gerçekleştirdiği olağanüstü görüşmede, seçimlerin 28 Haziran'da yapılması kararlaştırıldı.

Aday olmak isteyenler, 30 Mayıs'tan itibaren 5 gün süreyle İçişleri Bakanlığına başvuruda bulunabilecek. Cumhurbaşkanlığı seçiminde adaylıklarını açıklayan ilk isimler reformist siyasetçi ve eski Sağlık Bakanı Mesud Pezeşkiyan ile muhafazakar eski Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Said Celili oldu. Ayrıca, daha önce adaylığı reddedilen eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad da seçimlerde aday olabileceğini açıkladı.

İran'da cumhurbaşkanları, Anayasayı Koruyucular Konseyinin onayladığı adaylar arasından halk tarafından seçiliyor.


Son Dakika Gelişmelerden Vaktinde Haberdar olmak istiyor musunuz? Google News'te Gazette'ye abone olun. 

ABONE OL!

 

DİĞER HABERLER

Okullarda karne heyecanı
Okullarda karne heyecanı
14 Haziran 2024 Cuma
Kuzen evlilikleri yasaklandı
Kuzen evlilikleri yasaklandı
13 Haziran 2024 Perşembe
20 bin öğretmen ataması ne zaman?
20 bin öğretmen ataması ne zaman?
13 Haziran 2024 Perşembe
Tesla
Tesla'dan Avrupa'da zam sinyali
13 Haziran 2024 Perşembe
Hakan Fidan
Hakan Fidan'dan diplomasi trafiği
13 Haziran 2024 Perşembe