İspanya Filistin’i Resmen Tanıdı

İspanya Filistin’i resmen tanıdı

Hükümet Sözcüsü ve Eğitim Bakanı Pilar Alegria, Madrid'deki Başbakanlık Konutu Moncloa'da düzenlenen basın toplantısında, Bakanlar Kurulu'nun Filistin devletinin resmi olarak tanınması kararını onayladığını açıkladı.

İspanya Filistin’i resmen tanıdı

Alegria, İspanya'nın, İrlanda ve Norveç'in eş zamanlı kararıyla Filistin'i tanıyan ülkeler arasına katıldığını belirterek, "İspanya, bu zamana kadar 143 olan Filistin devletini tanıyan ülkelerin arasına eklenmiştir. Bu, İspanya'nın, adalet, tutarlılık ve barış vaadiyle bağdaşan bir kararıdır" ifadelerini kullandı.

 

"İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM TEK YOLDUR VE BUNA ALTERNATİF YOK"

Dışişleri Bakanı Jose Manuel Albares, Filistin devletinin tanınmasının zamanının geldiğini vurgulayarak, "Daha fazla masumun öldürülmesine izin veremeyiz. Barış için tek yoldur ve bugün bunun yürüyüşü başlamıştır. Bugün alınan karar bir dönüm noktası olacaktır." dedi. Albares, İsrail ve Filistin arasındaki problemin "tarihin en uzun ve çözümsüz sorunu" olduğunu belirterek, "İsrail halkı gibi Filistin halkı da aynı umuda, barışa, güvenliğe sahip olmalıdır. Bu her iki halk için de aynıdır." şeklinde konuştu.

Albares, İrlanda ve Norveç ile birlikte İspanya'nın eş zamanlı kararıyla Filistin devletini tanıyan ülke sayısının 146'ya çıktığını ve kısa süre içinde Slovenya'nın da bu listeye ekleneceğini belirtti. "Hiç şüphe yok ki daha fazla ülke de buna katılacaktır. İki devletli çözüm tek yoldur ve buna alternatif yok" diye ekledi.

 

"FİLİSTİN'İN TANINMASI TARİHİ BİR KARAR"

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Filistin devletinin tanınmasına ilişkin yaptığı açıklamada, İspanya'nın, "Ukrayna'da olduğu gibi Filistin'de de uluslararası insan haklarına saygı ve uluslararası hukuka uygunluğu" savunduğunu belirtti. Sanchez, "Filistin devletinin tanınması sadece, Filistin halkının meşru talebi olan tarihi bir adaletin yerine getirilmesi değildir, aynı zamanda hepimizin istediği barışın sağlanması için de bir adımdır" dedi.

Sanchez, "Gazze ve Batı Şeria aynı Filistin yönetimi altında, aralarında bir koridorla birleşmeli ve Doğu Kudüs başkenti olmalıdır. Filistin ulusal yönetimi altında birleşmelidir," ifadeleriyle Filistin devletinin tanınmasının "uygulanabilir" olması gerektiğinin altını çizdi.


Son Dakika Gelişmelerden Vaktinde Haberdar olmak istiyor musunuz? Google News'te Gazette'ye abone olun. 

ABONE OL!

 

DİĞER HABERLER

6 büyüklüğünde deprem!
6 büyüklüğünde deprem!
17 Haziran 2024 Pazartesi