Kadınların istihdam oranı yükselecek

Kadınların istihdam oranı yükselecek

Kadın kooperatiflerini geliştirmek ve kadınlara teşvik edici ortam hazırlamak amacıyla, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Avrupa Birliği’nin yürüttüğü Kadınların Kooperatifler Yoluyla Güçlendirmesi Projesi kapsamında Yerel Paydaş Toplantısı Adana’da düzenlendi.


Toplantıya Adana Valisi Dr. Süleyman Elban’ın yanı sıra Vali Yardımcısı Huriye Küpeli Kan, Ticaret İl Müdürü Adnan Ekiz, Tarım İl Müdürü Muhammet Ali Tekin ile Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Nevzat Özer de katıldı.

Toplantıda konuşan Vali Elban, kadınların istihdam oranını yükseltecek, girişimcilik kapasitelerini arttıracak, tarımsal yeniliklere ve teknolojilere erişmelerini sağlayacak, bilgi düzeylerini yükseltecek projenin ilimiz ve ülkemiz için hayırlara vesile olması temennisinde bulundu.

Kadınların Kooperatifler Yoluyla Güçlendirilmesi Projesi'nin 15 Eylül 2021 itibarıyla Adana’nın da içinde bulunduğu 30 pilot ilde başlatıldığını belirten Elban, proje ile kadın kooperatiflerinin teşvik edilmesini, mevcut kooperatiflere aktif katılımının sağlanmasını, kadınların kapasitelerini yükseltmeyi ve kadın istihdamının artırılmasının amaçladığını söyledi.
Adana’daki kadın kooperatifleriyle ilgili yapılan faaliyetlere de değinen Vali Elban, ilimizde Ticaret Bakanlığı çalışma alanında 35, Orman Bakanlığı çalışma alanında 5 olmak üzere toplam 40 kadın kooperatifinin faaliyet gösterdiğini dile getirdi.

Ticaret Bakanlığınca 18 kadın kooperatifine KOOP-DES Projesi kapsamında 1.546.450 TL makine ekipman desteği verildiğini söyleyen Vali Elban, ayrıca Ticaret İl Müdürlüğümüz tarafından ilimiz merkez ve ilçelerinde, e-ticaret, dijital pazarlama, finansman okuryazarlık, kooperatifçilik gibi alanlarda yaklaşık 4.800 kadına eğitim verildiğini belirtti.

Elban, başta Valiliğimiz desteği ile açılan Kadın Kooperatifleri Birlik Mağazası, dijital pazar yerleri, ulusal ve yerel marketler, bölgesel kooperatifler fuarı ile ilimizde düzenlenen festivallerde kadınların 1.548.000 TL satış yaparak gelir elde etmelerinin sağlandığını ifade etti. 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER