Kamu Görevlilerine Etik Eğitim İmza Töreni.

Kamu Görevlilerine Etik Eğitim İmza Töreni: Davranış İlkeleri Vurgusu

Kamu Görevlileri Etik Kurulu Başkanı Zerrin Güngör, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilen Etik Eğitimi ve Etik Eğiticisi Yetiştirilmesi İşbirliği Protokolü İmza Töreni'nde önemli açıklamalarda bulundu. 

Kamu Görevlilerine Etik Eğitim İmza Töreni: Davranış İlkeleri Vurgusu

Güngör, kamu görevlilerinin etik davranış ilkelerine sıkı sıkıya bağlı olmaları gerektiğini vurgulayarak, hizmetlerini adil, doğru, dürüst, tarafsız ve tutarlı bir şekilde yerine getirmeleri gerektiğini belirtti.

Kamu Görevlileri Etik Kurulu'nun, kamu görevlilerinin etik davranış ilkelerini belirlemek, kamuda etik kültürünü yaygınlaştırmak ve bu alandaki çalışmalara destek vermek gibi önemli görevler üstlendiğini ifade eden Güngör, kurulun eğitim, inceleme ve araştırma gibi farklı alanlarda çalışmalar yürüttüğünü dile getirdi.

Güngör, etiği insan davranışlarının değerlendirilmesinde temel oluşturan ahlak ilkelerinin tümü olarak tanımlayarak, etik davranışların kamu yönetiminde yolsuzluğu ve yozlaşmayı engellemenin yanı sıra güven ve dürüstlüğü pekiştirmeyi amaçladığını belirtti.

Kamu görevlilerinin etik davranış ilkelerine uygun hareket etmelerinin önemine vurgu yaparak, bu ilkelerden sapmamanın kamu düzeni ve güveni için hayati önem taşıdığını söyleyen Güngör, bu bağlamda kamu görevlilerinin yetkinliklerine ve sorumluluklarına uygun hareket etmeleri gerektiğini vurguladı.

Ayrıca, Güngör, etik eğitiminin yaygınlaştırılmasının ve bu konuda farkındalığın artırılmasının önemine değinerek, etik eğitiminin başlangıcının ailede olması gerektiğini ve bu bilincin okul öncesi dönemden itibaren desteklenmesi gerektiğini belirtti.

Son olarak, Güngör, İçişleri Bakanlığı ile imzalanacak işbirliği protokolüyle kamu görevlilerinin etik ilkelerine olan bağlılığının güçlendirilmesinin ve kamu hizmetlerinde etik standartların yükseltilmesinin amaçlandığını ifade etti.

Son Dakika Gelişmelerden Vaktinde Haberdar olmak istiyor musunuz? Google News'te Gazette'ye abone olun. 

ABONE OL!

 

DİĞER HABERLER

Okullarda karne heyecanı
Okullarda karne heyecanı
14 Haziran 2024 Cuma
Kuzen evlilikleri yasaklandı
Kuzen evlilikleri yasaklandı
13 Haziran 2024 Perşembe
20 bin öğretmen ataması ne zaman?
20 bin öğretmen ataması ne zaman?
13 Haziran 2024 Perşembe
Tesla
Tesla'dan Avrupa'da zam sinyali
13 Haziran 2024 Perşembe
Hakan Fidan
Hakan Fidan'dan diplomasi trafiği
13 Haziran 2024 Perşembe
Serdar Ortaç
Serdar Ortaç'tan borç açıklaması
13 Haziran 2024 Perşembe