Mavi Bayraklı Plajlarda Türkiye 3. Oldu

Mavi bayrakta Türkiye dünya 3'üncüsü

Türkiye 567 mavi bayraklı plajı ile İspanya ve Yunanistan'ın ardından en temiz denizlere sahip 3'üncü ülke konumuna geldi.

Mavi bayrakta Türkiye dünya 3'üncüsü

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, denizlerin temizliğinin önemli bir göstergesi olan mavi bayraklı plajların sayısının her geçen yıl arttığını açıkladı. Mavi bayrağın, dünyanın en seçkin turizm ve çevre ödüllerinden biri olduğu vurgulandı.

Türkiye'nin Başarısı
Açıklamada, "Dünyanın en seçkin turizm ve çevre ödüllerinden mavi bayrakta bu yıl da yerini kimselere kaptırmayan Türkiye, 567 plaj ile İspanya ve Yunanistan'ın ardından en temiz denizlere sahip 3'üncü ülke konumunda." ifadesi kullanıldı.

Bakan Mehmet Özhaseki'nin değerlendirmelerine de yer verildi. Özhaseki, Mavi Bayrak Programı'nın gönüllülük esasına dayanan uluslararası bir çevre ödülü programı olduğunu ve bu programın dünyada 50 ülkede uygulandığını belirtti. Ayrıca, mavi bayrak ödüllerinin her yıl mayıs ayında açıklandığını hatırlatarak, 2002'de 140 olan mavi bayrak ödüllü plaj sayısının bu yıl arttığını ve Türkiye'de daha fazla plajda mavi bayrağın dalgalanacağını söyledi.

Hedef: Dünya Birinciliği
Bakan Özhaseki, "567 plaj, 27 marina, 18 turizm teknesi ve 9 bireysel yat mavi bayrak aldı. Hedefimiz bayrak sayısında dünya birinciliği." dedi.

Plaj Bilgilerine Ulaşım
Mavi bayrak için temel oluşturan yüzme alanlarına dair profil belgeleri, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca hazırlanıyor. Türkiye'de bulunan 1400 plaja yönelik bilgiler, plaj.csb.gov.tr adresinde yayımlanıyor. Bu sitede, yüzme alanlarına ait koordinat, derinlik gibi fiziksel özelliklerin yanı sıra meteorolojik özellikler ve dalga risk durumlarına dair bilgiler de yer alıyor.

Bakanlık, mavi bayraklı plajların sayısını artırarak Türkiye'yi dünya birincisi yapma hedefinde kararlı olduklarını belirtti.
 

DİĞER HABERLER

Chery Türkiye
Chery Türkiye'de fabrika kuruyor!
18 Temmuz 2024 Perşembe