Milli Güvenlik Kurulu Toplandı

Milli Güvenlik Kurulu toplandı

Milli Güvenlik Kurulu (MGK), bugün Beştepe'de iki aylık bir aranın ardından toplandı.

Milli Güvenlik Kurulu toplandı

Toplantının ana gündem maddeleri, Türkiye'nin sınır ötesindeki terörle mücadele operasyonları ve İsrail'in Filistin'deki saldırıları oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında gerçekleşen bu üçüncü toplantıda, bölgesel ve uluslararası güvenlik konuları da ele alındı.

Toplantının ilk başlığı terörle mücadele oldu. Türkiye'nin hedefi, Irak sınırlarındaki güvenlik çemberini tamamlamak ve bu bağlamda Irak'ın kuzeyindeki terör unsurlarını yok etmek. Ayrıca, terör örgütü PKK/YPG'nin Suriye’nin kuzeyinde işgal ettiği bölgelerde yasa dışı seçim düzenleme hazırlığına karşı alınacak tedbirler masaya yatırıldı.

Kurul üyeleri, FETÖ ve DEAŞ gibi diğer terör örgütleriyle mücadeledeki son durumu da değerlendirdi.

İsrail'in Filistin topraklarında gerçekleştirdiği saldırılar da toplantının gündemine alındı. Saldırıların durdurulması, insani yardımların kesintisiz ulaştırılması ve İsrail’in gerilimi bölgeye yayma çabalarının önüne geçilmesi için yürütülen diplomasi trafiği ele alındı.

Ayrıca, İspanya, İrlanda ve Norveç'in ardından Filistin Devleti'ni tanıyan ülkelerin sayısının artması adına atılabilecek adımlar ve Uluslararası Adalet Divanı'nda İsrail aleyhine açılan soykırım davası hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

MGK toplantısında, Rusya-Ukrayna Savaşı, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki barış süreci, İran'daki gelişmeler ve Yunanistan ile ilişkiler gibi diğer bölgesel ve uluslararası konular da masaya yatırıldı.

Son Dakika Gelişmelerden Vaktinde Haberdar olmak istiyor musunuz? Google News'te Gazette'ye abone olun. 

ABONE OL!

 

DİĞER HABERLER

Fil, ABD
Fil, ABD'li turisti öldürdü
22 Haziran 2024 Cumartesi
EGM Öğretim Elemanı alacak
EGM Öğretim Elemanı alacak
22 Haziran 2024 Cumartesi
Memur maaş zammı belli oldu
Memur maaş zammı belli oldu
21 Haziran 2024 Cuma
Seyhan Nehri
Seyhan Nehri'ni yosun bastı
21 Haziran 2024 Cuma