Hz. Muhammed (S.A.V) Hz. Ayşe İle Kaç Yaşında Evlendi

Mustafa Karataş'tan cevap! Hz. Ayşe kaç yaşında evlendi

Mustafa Karataş son günlerde çok tartışılan Hazreti Ayşe'nin Peygamber Efendimiz (S.A.V) ile evlendiği yaşı açıkladı.


Mustafa Karataş'tan cevap! Hz. Ayşe kaç yaşında evlendi

Mustafa Karataş, Youtuber Diamond Tema'nın ''Hz. Ayşe 9 yaşında evlendi'' iddiasına cevap verdi; ''Kur'an-ı Kerim'e göre Nisa 6. ayet-i kerimede Yetimleri deneyin. Onları nikah yaşına geldiğinde nikah yaşına hatta, nikaha eriştikleri vakitte mallarını tasarruf edebilecek kabiliyetleri varsa onlara mallarını teslim edin. Bir defa kur'an-ı kerim'de nikah yaşı Rüştü yaşıdır. Buluğ yaşı değildir.

Rüşt yaşı demek malda tasarruf yapabilecek kabiliyete sahip, imza yetkisine sahip olması demek. Osmanlı Devleti son dönemlerde Mecelle başta olmak üzere aile hukuk kararnamesi vesaire çalışması yapılmıştır. Orada da aile hukuk kararnamesinde evlilik yaşını kadınlarda 17 (en az) erkekler de 18'e bağlamıştır şeriata göre. Şeriata göre kadınlarda 17 erkekler de 18'e bağlamıştır. Osmanlı'nın verdiği aile hukuku kararnamesi de Kur'an'a uygundur.

Hazreti Ayşe annemiz Resulullah Efendimizden önce 1 müşrikle nişanlanmıştır. İslam gelmeden önce. O kişi Hazreti Ebubekir Müslüman oldu diye bu nişanı atmıştır. Bunu teyit eden bi başka olay "Ben islam'da ilk bilgim anne babam hakkındaki bilgim onların Müslüman olduklarıdır"

"Benim hatırladığım en önemli olay anne babamın Müslüman oluşudur" anlamına da geliyor.

Maalesef müslümanlar arasında  buluğ çağını evlilik çağı kabul edip kendi yanlış anlayışlarının bazen de maalesef uçkurlarını islam'a mal etmek istiyorlar. Bunlardan da beriyiz. Daha buluğa erir ermez çocuğunu nikahlayan, 1 başkasına satan insanlar var. İslam bu buna cevaz veriyor diye. Allah ıslah etsin. Ufacık çocuk 9 yaşında 8 yaşında 10 yaşında bi çocuk kendi kızını sen verebilir misin ya. Bunlar da müslümanlar için bir yüz karası

HADİSLERDEN KAYNAKLAR
Bütün kaynaklarıyla Ahmet Bin Hanbel'de var. Ebu Davut da var, Buhari'de var, Müslim'de var. Biz burda kaynakları da gösterdik. 2 yıl önceki programımıza bakabilirler. Oradaki hadislerden de biz anlıyoruz; Hazreti ebubekir'in kızı Esma'nın Hazreti Ayşe'den 10 yaş büyük olduğu kesin. Ablası 10 yaş büyük, kaç yerde geçiyo kaynaklarda. 

CIMBIZLANAN BUHARI HADİSİ
Onun yaşıyla da kıyaslandığı zaman bakılıyor, Hazreti Ayşe'nin evli evlilik yaşı 18'dir. En az en azı 17'dir. Maalesef bir tane rivayeti alırsanız Buhari'den cımbızla 9 derseniz İslam'a kötülük yapmış olursunuz. Peygambere iftira etmiş olursunuz.
 

DİĞER HABERLER

Chery Türkiye
Chery Türkiye'de fabrika kuruyor!
18 Temmuz 2024 Perşembe