Müteahhitler acil çözüm bekliyor

Müteahhitler acil çözüm bekliyor

Adana Yapı Müteahhitleri Derneği (AYAMDER) çimentoya yapılan zamların hiçbir ekonomik mantığa uymadığını, yetkililerin bir an önce acil bir çözüme kavuşturması gerekliliğine dikkat çekerek inşaat sektörünün iş yapamaz hale geldiğini açıkladı.

HABER MERKEZİ-AYAMDER Başkan Yardımcısı Tamer Gülcan ve AYAMDER Genel Sekreteri Zafer Ofluoğlu konu ile ilgili önemli açıklamalarda bulunarak iş bırakma eylemlerinin son çare olarak seslerini duyurmak istediklerini belirttiler. Ayrıca AYAMDER Başkan Yardımcısı Tamer Gülcan ve AYAMDER Genel Sekreteri Zafer Ofluoğlu; “Çimentoya gelen zamların enflasyon ve döviz kurundaki dalgalanmanın çok üstünde olduğunu belirterek AYAMDER olarak bağlı bulundukları İMKON (İnşat Müteahhitleri Konfederasyonu) ile eş zamanlı olarak 2 Eylül’de yapılan toplantı ile boykot kararına katılma kararı aldık. 9 Eylül itibarıyla da iş bırakma eylemine başladık. 40’ın üzerinde dernek eyleme katıldı. Üyelerimizin şantiyelerinde işler durdu” dedi.

Fiyatlarda bir gerileme olmaması durumunda yeni boykot kararlarının tekrar gündeme geleceğini belirten AYAMDER Başkan Yardımcıları, “Geçen yıl 150 lira olan çimentonun ton fiyatı 400-450 liraya geldi. Sektör olarak beklentimiz bunun 280-300 lira seviyesinde olması. Fiyatlardaki bu kabul edilemez artışın nedeni ihracat değil. Bugün çimento üreticileri iç piyasaya pahalı ürün vermek için üretim kapasitelerini tam olarak kullanmıyorlar. Yaşanan yüksek zamların, vatandaşı, kentsel dönüşümü, ucuza konut erişimini, istihdamı olumsuz etkiledi” diye konuştular.

 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER